Cieśń nadgarstka – objawy, co pomaga, jak leczyć?

Leczenie cieśni nadgarstka

Otrzymaliśmy pytanie od Pani Krysi: Gdzie boli cieśń nadgarstka?  

Odpowiedź fizjoterapeuty z Gdańska:

Pani Krysiu,

Dziękuję za Pani pytanie dotyczące cieśni nadgarstka. Jako fizjoterapeuta z Gdańska specjalizujący się w rehabilitacj ortopedyczneji, chętnie udzielę odpowiedzi, która mam nadzieję, pomoże Pani lepiej zrozumieć ten problem. Zacznijmy od początku i wyjaśnijmy czym jest cieśń nadgarstka i czym się objawia.

Cieśń nadgarstka – co to jest?

Cieśń nadgarstka, znana również jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN), to stan, który wynika z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Kanał nadgarstka to wąska przestrzeń położona w okolicy nadgarstka, przez którą przebiegają nerwy i ścięgna.

Gdzie boli cieśń nadgarstka? Objawy cieśni nadgarstka

Ból związany z cieśnią nadgarstka najczęściej lokalizuje się w okolicy nadgarstka, ale może tylko promieniować do palców ręki, a nawet powyżej miejsca ucisku czyli do przedramienia. Typowe objawy to:

  • Ból w nadgarstku – może być szczególnie odczuwalny w nocy, często budząc pacjenta ze snu. Spowodowane jest to wzrostem ciśnienia w obrębie cieśni nadgarstka Natomiast w nocy następuje obniżenie ciśnienia krwi w ten sposób nerw staje się niedotlenione ciśnienie w kanale nadgarstka zamyka dopływ krwi do nerwu a ten zaczyna generować parestezję i ból by wybudzić swojego pana który zacznie ruszać ręką zwiększając ciśnienie krwi w ten sposób doprowadzając do ponownego dotlenowania nerwu.
  • Mrowienie i drętwienie – zazwyczaj odczuwane w kciuku, palcu wskazującym, środkowym żadziej połowie palca serdecznego. Taka mapa na naszej dłoni świadczy o unerwieniu palec mały Oraz połowa palca serdecznego unerwiona jest przez nerw promieniowy który nie zostanie uciśnięty w kanale nadgarstka natomiast kciuk palec wskazujący oraz środkowy unerwiony od strony dłoniowej przez nerw pośrodkowy w wyniku ucisku w kanale nadgarstka będzie rzutował bólem właśnie do tych palców.
  • Osłabienie siły ręki – może wystąpić trudność w chwytaniu przedmiotów lub osłabienie siły uścisku. Mimo tego że mięśnie są w pełni sprawne jeżeli nie ma sterowania z ośrodkowego układu nerwowego ponieważ kabel jakim jest nerw jest uciśnięty nie będzie w stanie dostarczać impulsów do wykonania ruchów ręką.
Zespół cieśni nadgarstka - na czerwono zaznaczono obszar w którym występują drętwienia palców u pacjenta
Na czerwono zaznaczono obszar w którym występują drętwienia palców u pacjenta z zespołem cieśni nadgarstka

Jakie są przyczyny cieśni nadgarstka?

Do najczęstszych przyczyn zalicza się:

  • Powtarzające się ruchy nadgarstka: Długotrwała praca przy komputerze, gra na instrumentach muzycznych lub inne czynności wymagające powtarzalnych ruchów w wymuszonej pozycji.
  • Urazy: Złamania lub skręcenia nadgarstka w szczególności z wystąpieniem krwiaka który zwiększa ciśnienie w przestrzeni między tkankami.
  • Stany zapalne: Reumatoidalne zapalenie stawów lub inne choroby zapalne mogą powodować wysięk w obrębie stawu, obrzęk i nacisk na nerw pośrodkowy.
  • Inne schorzenia: Cukrzyca, otyłość oraz zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ZCN.

Jakie są opcje leczenia cieśni nadgarstka?

W ramach rehabilitacji w Gdańsku oferujemy Pani szeroki zakres usług rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, które mogą pomogą w złagodzeniu objawów cieśni nadgarstka, Dzięki zrozumieniu przyczyny problemu Jeżeli będzie możliwość to jej wyeliminowania wytrwale przynieść poprawę w pani funkcjonowaniu.

Leczenie cieśni nadgarstka

Jakie działania proponujemy w ramach leczenia cieśni nadgarstka?

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne: Specjalnie dobrane ćwiczenia do domu by pomóc w zmniejszeniu ucisku na nerw i wzmocnieniu mięśni nadgarstka, jednocześnie wydłużając efekty naszej terapii i dając narzędzie do poradzenia sobie z problemem w minimalnych kosztach.

Terapia manualna: techniki manualne

– Terapia manualna: techniki manualne przyniosą ulgę w bólu i poprawić zakres ruchu, eliminując przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka.

– Zastosowanie Kinesiotapingu: stabilizacja nadgarstka za pomocą specjalnych taśm może zmniejszyć objawy, zwłaszcza w nocy.

– Zabiegi fizykalne: takie jak laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne czy elektroterapia, które mogą przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

– Konsultacja fizjoterapeutyczna: w niektórych przypadkach po konsultacji z fizjoterapeutą może okazać się konieczna wizyta u ortopedy lub reumatologa, a nawet zabieg chirurgiczny, jeśli inne metody leczenia nie przynoszą ulgi.

Zabieg operacyjny to ostateczność, jednak w rękach takich specjalistów jak dr Lorczyński, dr Mazurek czy prof. Baczkowski, którzy rozwiążą przyczynę mechaniczną problemu przebiegnie on bezpiecznie. Trzeba jednak zaznaczyć, ze i tak po zabiegu operacyjnym będzie potrzebna rehabilitacja.

Stosowanie rękawiczek ze stabilizacją nadgarstka na siłowni
Stosowanie rękawiczek ze stabilizacją nadgarstka na siłowni lub w życiu codziennym stabilizatorów nadgarstka, można zmniejszyć ból do czasu wykonania zabiegu operacyjnego albo rozpoczęcia rehabilitacji.

Zapraszamy Panią do naszego centrum rehabilitacji i fizjoterapii w Gdańsku, gdzie doświadczeni specjaliści pomogą dobrać odpowiedni plai leczenia. Dbanie o zdrowie nadgarstków to klucz do komfortowego życia, wolnego od bólu i ograniczeń ruchowych.

mgr Szymon Marczuk
Fizjoterapeuta w centrum rehabilitacji R-cito Gdańsk

         AUTOR:

Scroll to Top