Jak wybrać materac, który zapewni najzdrowszy sen? Poradnik doboru materaca do łóżka

Jak wybrać materac do spania

To, jak twardy jest Twój materac, wpływa na jakość Twojego snu. Rodzaj twardości materaca, jakiej potrzebujesz, będzie zależał od pozycji, w jakiej śpisz, twojego wzrostu i wagi.

Dobry sen w nocy jest niezbędny do zachowania szczęścia i zdrowia tym bardziej, że ¼ naszego życia to sen.

Kupowanie materaca bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą może prowadzić do nieprzespanych nocy i bolesnych poranków, jeśli nie śpisz na odpowiednim materacu.

Materace mogą kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, więc przed zakupem upewnij się, że wybrany materac jest wart inwestycji. Postaramy się przedstawić najważniejsze informacje, abyś wybrał dobry materac dla Ciebie.

Od materaca sprężynowego do piankowego – Rodzaje materacy do łóżek

  1. Materac sprężynowy i materac bonellowy. Zawierają one jeden długi kawałek drutu metalowego zwinięty w liczne sprężyny lub falę. Dostępne są również modele z dodatkowym prętem granicznym lub drutem wzmacniającym, co pozwala zachować kształt i zapewnić odpowiednią strukturę. To wersja mocno budżetowa, ponieważ boki są szyte maszynowo, a nie ręcznie, natomiast materace tego typu są lżejsze od innych modeli, dzięki czemu można je łatwo obracać. Zwykle są one mniej podtrzymujące niż inne materace, więc najlepiej nadają się do sypialni gościnnych, gdzie używa się ich okazjonalnie. Materace tego typu sprawdzą się również jako łóżka dla dzieci, ponieważ te są regularnie wymieniane. Warto mieć na uwadze, że ten rodzaj materaca przy dłuższym spaniu może wygenerować poranne bóle kręgosłupa i bóle bioder jego użytkownika.
  2. Materac kieszeniowy – mój ulubiony –  jest bardziej luksusowy, ponieważ jest wykonany z pojedynczych, małych sprężyn umieszczonych we własnej kieszeni z materiału i sklejonych ze sobą. Oznacza to, że każda sprężyna porusza się niezależnie, zapewniając większe wsparcie niż materace otwarte. Pamiętaj, że im większa ilość sprężyn na m2, tym lepiej. (IKEA proponuje aktualnie około 90  m2 sprężyn, a Jysk już 250m2 na tym samym pułapie cenowym) Możesz kupić miękkie, średnie lub twarde wersje, w zależności od upodobań. Materace kieszeniowe są także bardziej oddychające niż materace z pianki pamiętającej kształt czy lateksowe (ten wybór jest idealny, jeśli jest Ci zawsze za gorąco w nocy i oczekujesz dobrego podparcia podczas snu). Materace kieszeniowe są jednak trudne do odwrócenia, a także bywają wypełnione naturalnymi materiałami, takimi, jak np. wełna jagnięca, które mogą wywoływać alergie. To dobra opcja, jeśli szukasz łóżka dla dwóch osób, ponieważ oddzielne sprężyny zaspokoją Twoje potrzeby i zniwelują różnice w wadze partnerów, a także zminimalizują ryzyko stoczenia się w kierunku partnera w środku nocy. Moda na te materace jednak minęła, gdyż są one trudne i drogie w transporcie. Nie można ich zwinąć i sprasować, a to wiąże się często z koniecznością wykupu transportu materaca do domu.
  3. Materac piankowy z pamięcią kształtu. Te bardziej nowoczesne materace są wykonane z pianki z pamięcią kształtu, która jest formowalnym materiałem, reagującym również na temperaturę i wagę ciała oraz mającym właściwości hipoalergiczne. Oznacza to, że materac tego typu dopasuje się do kształtu Twojego ciała, a także zamortyzuje i złagodzi nacisk na stawy. Nie każdemu podoba się tonący ruch tego typu materaca. Jest dość ciepły, natomiast jest idealny dla osób potrzebujących wsparcia lub cierpiących na ból pleców, ponieważ pomaga zachować odpowiednią postawę i wyrównać kręgosłup podczas snu na boku. Uwaga: materace piankowe tracą swoją sprężystość szybciej niż materace sprężynowe. Producent zapewnia 20 lat gwarancji, ale często można spotkać się z zapisem, że materac może utracić aż 30% swojej sprężystości. Takich produktów unikaj.
  4. Materac lateksowy to materac wypełniony pianką lateksową, która jest materiałem szczególnie oddychającym, dzięki czemu nie przegrzejesz się w środku nocy. Jest również niezwykle wytrzymały i powinien służyć przez wiele lat. Materac lateksowy to dobra opcja dla osób z alergią lub astmą. Na początku może wydawać się bardziej solidny, więc w szczególności nadaje się dla tych, którzy wolą twardsze łóżko. Zwykle ciężkie materace lateksowe mogą być trudne do obracania, a w tańszych wersjach z czasem mogą tworzyć się grudki i wgniecenia. Zarówno materac piankowy, jak i lateksowy może zostać zwinięty w burito i odessany z powietrza. W ten sposób zmieści się do większości samochodów, zmniejszając koszty magazynowania i transportu do pacjenta. Należy pamiętać, że materac lateksowy mimo kompaktowych wymiarów, jest bardzo ciężki i wniesienie go samodzielnie do mieszkania może skończyć się bólem pleców.
  5. Hybryda składa się z kombinacji materiałów, które zwykle zawierają piankę z pamięcią kształtu, lateks i sprężyny kieszeniowe. Materace hybrydowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić bardziej zrównoważony sen. Często są wyposażone w podstawę sprężynową kieszeniową i górną warstwę z pianki z pamięcią kształtu, zapewniając zarówno komfort, jak i wsparcie – łagodząc przy tym bóle poprzez reagowanie na kształt ciała.

Standardowe rozmiary materacy w Polsce

Materace dzielimy na jednoosobowe i dwuosobowe. W przypadku materacy jednoosobowych, podstawowymi i najbardziej popularnymi są materace o szerokości 80 i 90×200 cm, ale są też rozmiary 100-120×200 cm, które znacznie poprawiają komfort snu. Jeżeli przestrzeń na to pozwala, zdecydowanie bardziej opłaca się kupić materac szerszy. Da nam to swobodę ruchu w czasie snu.

Materace dwuosobowe standardowe zaczynają się od materacy o szerokości 140 i jest to absolutne minimum. Odpowiedniejsze wymiary materacy do sypialni to materace 160 i 180×200 cm oraz łoże królewskie o wymiarze 200×200 cm. Partnerzy mają wówczas wystarczająco dużo miejsca, by przewrócić się na drugi bok czy zmienić pozycję, bez budzenia drugiej osoby oraz zapewniając sobie komfort i bezbolesne noce.

Twardość materaca – czym kierować się przy wyborze?

To, jak twardy jest Twój materac, wpływa na jakość snu. Rodzaj potrzebnej jędrności materaca zależy od pozycji, w jakiej śpisz, a także Twojego wzrostu i wagi. Tutaj wyjaśniamy, jaki poziom twardości jest najlepszy dla danego rodzaju podkładu. Producenci oznaczają materace dużą literą H i cyfrą, sugerując od razu klasyfikację wagową użytkownika.

Miękki materac jest odpowiedni dla osób śpiących na boku lub tych, którzy zmieniają bardzo często pozycję w nocy. Dzieje się tak, ponieważ sposób, w jaki śpisz, już zmniejsza nacisk na kręgosłup, więc chcesz, aby materac dopasowywał się do naturalnej pozycji ciała. H1jest materacem dedykowanym osobom o drobnej sylwetce, których waga nie przekracza 60 kg.

Średniomiękki jest idealny dla tych, którzy zmieniają pozycję do spania w nocy, ponieważ  dopasowuje się do ułożenia ciała, ale zapewnia trochę więcej wsparcia. H2 jest twardością uniwersalną, preferowaną dla użytkowników o wadze mieszczącej się w granicach od 60 do 80 kg.

Średniotwardy jest najlepszy dla osób, które śpią na plecach, ponieważ potrzebują one dodatkowego wsparcia dolnej części pleców, co zapewnia ten rodzaj twardości. H3 cechuje materace mogące zapewnić komfort snu osobom ważącym od 80 do 100 kg.

Twardy jest idealny dla osób, które śpią na brzuchu, mają ponad 15 lat lub cierpią na bóle pleców, gdyż utrzymuje on plecy w stosunkowo wygodnej i stabilnej pozycji. Materace twarde nie pozwalają się w niego wtopić podczas snu, co może powodować ból w dolnej części pleców, wywołany długim wygięciem i brakiem podparcia odcinka lędźwiowego. Symbol H4 umieszczany jest na materacach dla osób tęgich i otyłych, których masa wynosi ponad 100 kg;

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

A co, jeśli często zmieniamy pozycję w nocy, dużo ważymy i nie możemy się zakwalifikować do żadnej klasyfikacji? Tu przyda się „test dłoni”! Osoba zainteresowana zakupem materaca kładzie się na materacu w pozycji na plecach. Następnie, najlepiej na wysokości kości krzyżowej, wsuwamy dłoń pomiędzy materac a ciało. Jeśli ręka wsuwa się zbyt lekko to znaczy, że materac jest zbyt twardy, natomiast wyraźnie wyczuwalny opór sugeruje nadmierną miękkość wkładu. Jeśli śpimy na boku, warto wybrać się z kimś do sklepu, by ta osoba oceniła czy podczas leżenia na boku nasz kręgosłup utrzymuje się w linii czy też zapada nam się miednica i barki, a kręgosłup jest przegięty/wygięty.

Przy wyborze materaca kolejną istotną sprawą jest „rozmiar” partnerów. Jeżeli on jest wielkim bykiem, a Ty małą księżniczką, pojawia się istotny problem, kiedy chcecie spać dalej razem. Trzeba wziąć rozwód materacowy. Dla niego wybrać materac H4 90 cm, a dla niej np. H2 90 cm. Pomiędzy materacami będzie szczelina, która niestety nie pomaga w nocnych „stosunkach”. Można ten problem rozwiązać, nakładając kilkucentymetrową piankę, dostosowującą się do kształtu ciała zapewniając jeszcze większy komfort, uczucie objęcia przez materac i jednocześnie wyrównując dziurę pomiędzy dwoma materacami.

Strefy twardości w materacu – doskonałe podparcie ciała

Na rynku najczęściej dostępne są materace z trzema, pięcioma i siedmioma strefami komfortu.

O 3 strefach komfortu nie będę pisał, bo odradzam kupowanie takiego materaca. Pięć stref to zupełne minimum. W materacu o pięciu strefach twardości do strefy wzmacniającej biodra dodano strefę pośrednią, która redukuje nacisk ramienia na materac. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego ciała jest jednak wersja z wydzielonymi siedmioma strefami twardości. Najlepiej dopasowuje się do budowy ciała, a co za tym idzie – najbardziej sprzyja naszemu zdrowiu. W takim modelu materaca wydzielonych zostało siedem poprzecznych stref, każda o innej twardości.

Największe podparcie jest pod biodrami i barkiem. Wyróżnia się także: strefę pośrednią o średniej twardości, która zlokalizowana jest w obrębie ud oraz klatki piersiowej, strefę twardszą w okolicach ramion oraz łydek i kolan, a także strefę o średniej twardości, w której znajdują się stopy oraz głowa. Każda z tych części ciała różni się masą i kształtem — dobry materac powinien to rozróżniać i oddziaływać na każdą z tych części w indywidualny sposób. Bardzo dobry wybór i doradztwo w zakresie zakupu materaca znajdą Państwo tutaj.

Podsumowując: jaki ja wybrałem materac, by nie bolał mnie kręgosłup i bark? Mój materac jest dwustronny. Na jednej stronie jest to H4, z drugiej H3. Na obu stronach śpi nam się bardzo dobrze z tym, że strefa H3 jest na lato, gdyż pianka termoelastyczna memory „wyciąga” ciepło i zimą się nie sprawdza. 

Pamiętaj: materac trzeba systematycznie obracać, by się równomiernie „zużywał”. 

Mój materac jest kieszeniowy z siedmioma strefami komfortu. Dookoła jest otulony cienką warstwą gęstej pianki, zapobiegającej przedostawaniu się roztoczy, a jednocześnie budowa kieszeniowa gwarantuje duży przewiew. Zdejmowany pokrowiec pozwala na wypranie i dezynfekcję, poprawiając komfort spania u alergików. Koszt to około 1700 zł za materac 160×200 cm, na którym można spać bez bólu kręgosłupa. 

         AUTOR:

Przewiń na górę