Laser wysokoenergetyczny – zastosowanie i zasada działania

Laser wysokoenergetyczny

Laser wysokoenergetyczny to innowacyjna technologia, która opiera się o znane już zasady laseroterapii, a dzięki zwiększonej mocy zapewnia o wiele lepsze efekty. Pytaniem o zastosowanie lasera wysokoenergetycznego powinni zainteresować się w szczególności sportowcy oraz pacjenci ze złamaniami, chorobami zwyrodnieniowymi lub przewlekłym bólem stawów. Jaka jest cena lasera wysokoenergetycznego, na co pomaga oraz jak w ogóle działa ta technologia? Zapraszamy do lektury artykułu!

Laser wysokoenergetyczny – skuteczność potwierdzona badaniami

 

W zakresie rehabilitacji stosuje się wiele zabiegów fizykalnych, wśród których znajduje się tytułowy laser wysokoenergetyczny. Ponieważ mają one podobne wskazania, to młody, niedoświadczony fizjoterapeuta może mieć problemy z dostosowaniem najlepszych zabiegów fizykalnych do potrzeb danego pacjenta. Do tego początkujący fizjoterapeuci często pracują w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie standardowo zabiegi skracane są do absolutnego minimum. To wszystko, dodając częsty pośpiech wynikający z systemu pracy, może wpływać na niestaranne wykonanie zabiegów. Skumulowanie wszystkich tych czynników często powoduje, że terapeuci i lekarze są zniechęceni brakiem satysfakcjonujących efektów leczenia i uważają, że zabiegi fizykoterapeutyczne nie działają. Na szczęście zabiegi fizykalne należą do grupy najsolidniej przebadanych a ich efektywność jest poparta badaniami naukowymi. 

Opis działania lasera wysokoenergetycznego należy rozpocząć od jego pierwowzoru, czyli lasera niskoenergetycznego. Technologia bowiem opiera się na wspólnych podstawach.

LASER niskoenergetyczny – czym dokładnie jest?

 

Laser niskoenergetyczny, od lat stosowany z dużą skutecznością, jest aparatem medycznym składającym się z:

  • sterownika (służy do ustala odpowiednich dawek zabiegowych oraz czasu trwania zabiegu na podstawie obszaru naświetlania),
  • aplikatora

Aplikator emituje promieniowanie elektromagnetyczne czyli światło, które jest równoległe, koherentne i monochromatyczne. Światło o odpowiednich parametrach wpływa na zjawiska na poziomie komórkowym zmieniając metabolizm komórki, przyspieszając proces regeneracji, modyfikując proces zapalny tkanki. 

W rehabilitacji narządu ruchu najczęściej używa się laserów biostymulacyjnych z zakresu światła czerwonego (R) i światła podczerwonego (IR). Światło czerwone stosowane jest w przypadku leczenia zmian powierzchownych jak blizna, otwarte rany. Natomiast podczerwień wnika nawet na głębokość 5 centymetrów w głąb tkanki docierając do mięśni, ścięgien i głębokich struktur takich jak stawy. 

Wyróżniamy trzy rodzaje aplikatorów w przypadku takich laserów:

  1. Aplikator punktowy – emituje jeden kolor światła i przeznaczony jest do małych powierzchni. Zarezerwowane jest do terapii stawów skroniowo-żuchwowych lub małych paliczków. Jego skuteczność jest duża, gdy wiązka jest skumulowana i trafia bezpośrednio do tkanki, bez utraty mocy.
  2. Aplikator typu sonda prysznicowa. Jest  to urządzenie, w którym zamontowanych jest kilka laserów punktowych. W R-CITO stosowany jest laser posiadający 4 punkty laserowe z zakresu światła podczerwonego i aż 6 punktów laserowych z zakresu światła czerwonego. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest wykonanie zabiegów w bardzo dłużej powierzchni przy użyciu dużej mocy bez obawy o uszkodzenie ciała pacjenta. Z racji bezpośredniego kontaktu sondy prysznicowej z pacjentem, nie dochodzi do utraty mocy lasera i cała wiązka trafia bezpośrednio w obszar zabiegowy wnikając na głębokość 5 centymetrów  w głąb ciała.
  3. Sonda typu skaner. Ostatni rodzaj sondy, jest stosowana w gabinetach posiadających kontrakt w ramach NFZ. Niestety taka sonda nie styka się bezpośrednio z ciałem pacjenta i mimo zastosowania większych dawek dochodzi do dużej utraty mocy wiązki laserowej. 

Jak ogólnie wiadomo sprzęt rehabilitacyjny nie należy do najtańszych, w związku z tym często dochodzi do zakupu urządzenia o minimalnej mocy bo te generują mniejsze koszty. Chcąc objąć odpowiedni obszar ciała pacjenta, należy wydłużyć czas trwania zabiegu, a co za tym idzie, personel zaniża obszar naświetlania by uzyskać 5 minutową terapię. Wszystko to odbywa się ze stratą dla pacjenta, gdyż dawka jest często znikoma (wpływa na to odległość od ciała pacjenta) oraz niską jakością sprzętu (posiadający małą moc). Dlatego też w R-CITO rehabilitacja nie opiera się na użyciu skanera, stanowiącego mało efektywne źródło terapii

Laser wysokoenergetyczny HILT w R-CITO 

 

Laser wysokoenergetyczny występuje pod kilkoma nazwami: HILT (high intensive light terapy)  czy na przykład HIL (high intensive light). Jednak niezależnie od nazwy, zastosowanie lasera wysokoenergetycznego i mechanizm pozostają takie same. Urządzenie stosowane w gabinetach rehabilitacji oraz w medycynie sportowej jest innowacyjną metodą dostarczania energii do głęboko położonych tkanek, bez ryzyka poparzenia pacjenta. 

Efekt głębokiej penetracji osiągnięty jest dzięki zastosowaniu bardzo wysokiej mocy lasera dochodzącej nawet do 12 W. By nie doszło do poparzenia pacjenta, HILT jest  podawany w bardzo krótkich pakietach impulsów. Gdyby dotknąć pacjenta przez 1 minutę 12 watową żarówką doszłoby do naruszenia ciągłości skóry czyli poparzenia. Jeżeli natomiast zastosuje się przez 3 minuty bardzo szybkie i chwilowe dotknięcia pacjenta tą samą żarówką, nie dojdzie do skumulowania energii cieplnej. Krew z naczyń krwionośnych odbierze nagromadzone ciepło, zapobiegając poparzeniu pacjenta, ale jednocześnie dostarczając do organizmu bardzo dużą dawkę światła o odpowiedniej częstotliwości, wpływającej na metabolizm komórki. 

Taki sposób aplikacji sprawia, że energia z lasera wysokoenergetycznego łatwiej wnika w głąb ciała bez uszkodzenia tkanki, dostarczając między 30 a 50 razy więcej energii niż laser niskoenergetyczny. To zaś zwiększa pożądane efekty biostymulacyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i regenerujące. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki terapia laserem wysokoenergetycznym jest bardziej wydajna, krótsza i szybsza niż w przypadku lasera niskoenergetycznego oraz nie ogranicza się do struktur położonych płytko. 

R-Cito w Gdańsku stawia na sprzęt najwyższej jakości dlatego przy zakupie naszego lasera wysokoenergetycznego zdecydowaliśmy się na zakup takiego, który jednocześnie dostarcza dwie długości fal i zapewnia skuteczną terapię. 

Zalety lasera wysokoenergetycznego HIL, HILT

 

Po pierwsze, efekt przeciwbólowy może zostać osiągnięty natychmiast. Wszystko dzięki temu, że wnikanie promieniowania laserowego jest głębokie, co umożliwia bezpośrednie dotarcie do wolnych zakończeń nerwowych (czego nie jest w stanie zapewnić laser niskoenergetyczny). 

HILT działając na naczynia krwionośne znajdujące się bardzo głęboko, wpływa w sposób pożądany na zachowanie mediatorów stanu zapalnego oraz mediatorów bólu. To z kolei ma wymierny wpływ na zwiększenie efektywności działania. Dodatkowym leczniczym efektem, który uzyskujemy w odniesieniu do zapalenia tkanek, jest dostarczenie większej ilości tlenu i substancji odżywczych (dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych głęboko położonych) w obrębie rehabilitowanego miejsca. Laser biostymulacyjny wysokoenergetyczny pozwala zatem na znacznie lepsze i szybsze efekty niż w przypadku większości pozostałych metod laseroterapii.

Laser wysokoenergetyczny – na co pomaga i jak leczy? 

 

Zarówno laser niskoenergetyczny jak i laser wysokoenergetyczny typu HILT będzie miał bardzo zbliżone działanie na poziomie komórkowym. Różnica będzie widoczna w tempie leczenia – efekty leczenia będą zdecydowanie szybsze w przypadku lasera typu HILT, dodatkowo zmiany będą zachodziły na większej głębokości.

Jak działa laser wysokoenergetyczny? Jego światło wpływa na wydajność oddechową komórek na poziomie mitochondrialnym. Mechanizm ten polega na absorpcji energii, która przyspiesza transport elektrolitów w łańcuchu oddechowym. Jednocześnie następuje przyspieszenie zwiększania w ten sposób produkcji ATP. Dzięki temu poziom energetyczny komórki wzrasta, a procesy regeneracyjne zachodzą szybciej oraz wydajniej. Dodatkowo poprzez naświetlanie laserem zwiększona jest aktywność antyportu przenośników ATP pomp wapniowych i sodowo-potasowych, przepływów jonów wapnia. Te skomplikowane procesy przekładają się z kolei na aktywację na poziomie biochemicznym komórki i międzykomórkowym. W tkance następuje synteza i aktywacja enzymów niezbędnych do przeprowadzenia procesów naprawczych.

Laser wysokoenergetyczny typu HILT, poprzez naświetlanie komórki, generuje wzrost produkcji endorfin mających naturalne działanie przeciwbólowe. Dodatkowo laser łagodzi ból poprzez blokowanie transmisji sygnałów bólowych z uszkodzonych tkanek do mózgu i zmniejsza stan zapalny. 

Co ważne, stosowanie lasera wysokoenergetycznego w rehabilitacji wpływa na mikrokrążenie. Zwiększenie przepływu krwi dostarcza więcej białek (składników budulcowych dla tkanek) oraz cukrów (paliwa napędzającego dla regenerujących się komórek). Zwiększenie przepływu  krwi w tkance w stanie zapalnym wypłukuje mediatory stanu zapalnego, bólu i szkodliwe produkty  przemianę materii. Tak „umyte”, odżywione i stymulowane komórki są chętne do namnażania się i zastępowania uszkodzonych komórek, nową zdrową tkanką.

Laser wysokoenergetyczny w Gdańsku – oferta R-Cito

 

Laser wysokoenergetyczny w gdańskiej placówce R-Cito już od dłuższego czasu stosuje się w leczeniu złamań. HILT stymuluje osteoblasty do namnażania i przyspieszenia procesu gojenia kości. Taki laser znacząco skraca proces zrastania, co pozwala pacjentom wrócić szybciej do pracy i umożliwia utrzymanie stałego dochodu. Dodatkowo skrócenie czasu noszenia gipsu lub chodzenia o kulach znacząco wpływa na kondycję mięśni (mięśnie w zdecydowanie mniejszym stopniu zanikają) a pacjenci zdecydowanie szybciej wracają do sprawności sprzed urazu. Jeżeli chodzi o zabieg laserem wysokoenergetycznym, cena zależy od rodzaju terapii oraz uszkodzenia. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu, w celu uzyskania konkretnych informacji.

Biorąc pod uwagę dodatkowe właściwości lasera wysokoenergetycznego typu HIL, a których nie posiada laser niskoenergetyczny, jest on szczególnie zalecany w rehabilitacji, w której pożądany jest szybki i trwały efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i regeneracyjny tkanek. Niezależnie od tego, czy chcesz stosować laser wysokoenergetyczny na kolano, łokieć tenisisty, zespół górnego otworu klatki piersiowej czy złamanie, zachęcamy do skorzystania z usług fizjoterapeuty, który fachowo oceni możliwości zastosowania takiej metody terapii i podejmie odpowiednie kroki w celu zażegnania problemu.

 
Przewiń na górę