Rehabilitacja dłoni. Urazy i ból dłoni, zespół cieśni nadgarstka. Objawy, leczenie i rehabilitacja

Długotrwała praca przy komputerze może być  przyczyną ostrego bólu nadgarstka. To skutek nienaturalnego wygięcia dłoni. Wszyscy, których praca wymaga powtarzania tych samych ruchów, zwłaszcza przy nadmiernym zgięciu nadgarstków, są zagrożeni bólem nadgarstka.

Przyczyny bólu nadgarstka

Jest to najczęściej nadwyrężenie lub uraz. Nadgarstek jest zbudowany z wielu drobnych stawów, kości, ścięgien, nerwów i mięśni, które stanowią delikatną strukturę, w związku z tym jest on narażony na liczne przeciążenia i uszkodzenia, takie jak złamania czy zwichnięcia. Wówczas ból nadgarstka może pojawiać się przy zginaniu, obracaniu czy naciskaniu dłoni. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć ból kciuka, a w poważniejszych przypadkach nawet przedramienia i łokcia. Należy zwrócić uwagę także na obecność innych objawów, takich jak np. stan podgorączkowy czy uczucie rozbicia, które mogą wskazywać na choroby ogólnoustrojowe, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Czym jest popularny zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka  to choroba, która jest wynikiem długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy ręki. Jej objawami są ból nadgarstka i dłoni. Początkowo pojawia się on w czasie ruchu, np. przy zginaniu nadgarstka, jednak w miarę rozwoju choroby również w spoczynku. Towarzyszą mu parestezje, czyli przykre odczucia, takie jak mrowienie, drętwienie dłoni czy odczucie wbijanych igiełek w obrębie palców, ale tylko czterech pierwszych (kciuka, palca wskazującego, pośrodkowego i połowy palca serdecznego). Dolegliwości te nie dotyczą małego palca. Ponadto zmniejsza się siła mięśniowa rąk, w związku z tym trudność mogą sprawiać codzienne czynności, np. uściśnięcie dłoni lub pisanie na klawiaturze komputera.

Rehabilitacja nadgarstka

Przydatność fizjoterapii w zespole cieśni nadgarstka jest niekwestionowana zarówno w postępowaniu zachowawczym jak i pooperacyjnym. Jej główne zadania to zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwłaszcza nocnych i poprawa funkcji ręki, gdyż te elementy wpływają znacząco na jakość życia pacjentów.

Do szczególnie zalecanych metod zalicza się terapię ultradźwiękami (fala ultradźwiękowa pobudza regenerację uciśniętego nerwu, zwiększa elastyczność tkanki łącznej poprzez wpływ na włókna kolagenowe oraz działa przeciwbólowo.

Jonoforeza na leku przeciwzapalnym i przeciwbólowym np.: Voltaren MAX. Jego największą zaletą jest możliwość wykonania go jednocześnie na lewym i prawym nadgarstku przy płatności tylko za jeden zabieg. Przepływ prądu w formie delikatnych mrówek. Prąd płynie od korzeni nerwowych w szyi aż do czubków palców. Jonoforeza poprawiając ukrwienie nerwów co za tym idzie regeneracje i naprawę uszkodzonych nerwów. Ponadto zmniejsza się obrzęk wewnątrz nadgarstka co  zwiększa ilość miejsca dla wszystkich struktur w nadgarstku. W takim wypadku zmniejsza się ucisk a co za tym idzie ból.

Ćwiczenia indywidualne z fizjoterapeutą – neuromobilizacja, czyli automobilizacja splotu ramiennego i nerwu pośrodkowego, które poprawiają ruchomość splotu ramiennego i nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka

Masaż wirowy – łączy działanie dwóch czynników: termicznego i mechanicznego – wynikającego z ruchu wirowego wody, zmniejsza napięcie elementów okołostawowych, poprawia ich ukrwienie i wywiera działanie przeciwbólowe. Zastosowanie znajduje także galwanizacja, krioterapia, elektrostymulacja punktowa obejmująca mięśnie niedowładne kciuka, okłady borowinowe, rękawiczka parafinowa, ćwiczenia manipulacyjne dłoni oraz terapia manualna w celu uruchomienia stawów dłoni i nadgarstka.