Rehabilitacja łokcia. Stłuczenie łokcia, łokieć tenisisty i inne urazy stawu łokciowego. Objawy, leczenie i rehabilitacja stawu łokciowego

Narastający, często uniemożliwiający zginanie ręki, ból w okolicach łokcia jest coraz częstszym zjawiskiem nie tylko wśród osób pracujących fizycznie ale i również wśród osób pracujących przy komputerze.

U kogo najczęściej występują bóle łokcia?

Bóle łokcia pojawiają się u osób pracujących fizycznie, używających nadmiernie ręki dominującej (np. u majsterkowiczów, stolarzy), wielokrotnie wykonujących powtarzalne ruchy ręki (stomatolodzy, masażyści), gdzie często dochodzi do przeciążenia mięśni przedramienia przyczepiających się w okolicy nadkłykci. Oczywiście powyższe objawy bólowe często dotyczą sportowców grających w tenisa, golfa, badmintona czy squasha. W trakcie gry się o tym nie myśli, ale przecież wykonują oni wciąż te same ruchy przez cały trening czy mecz.

Co to jest łokieć tenisisty/golfisty?

Łokieć tenisisty jest to zapalenie przyczepu mięśni prostujących nadgarstek, łokieć golfisty jest to odpowiednio zapalenie przyczepu mięśni zginających nadgarstek. 

Przyczyny bólu łokcia?

Przyczyny bólu łokcia i ograniczenia ruchu łokcia dzieli się na 3 grupy:

  1. Zaburzenia stawowe – zmiany w strukturze chrzęstnej lub kostnej na poziomie stawu łokciowego (złamania, odłamki chrzęstno-kostne, chondromalacja chrząstki),
  2. Zaburzenia okołostawowe – stan zapalny tkanek otaczających staw (kaletek, ścięgien, mięśni), entezopatie – zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kości, zwiększone napięcie mięśniowe, wiotkość więzadłowa,
  3. Ból rzutowany – dysfunkcje na poziome kręgosłupa szyjnego i barku.

Aby dokładnie trafić w przyczynę bólu łokcia należy przeprowadzić obszerny wywiad oraz wykonać testy diagnostyczne, których podejmuje się fizjoterapeuta aby określić dokładną genezę dolegliwości. Zapraszamy do  zapisania się na wizytę diagnostyczną.

Leczenie bólu łokcia

W celu wyleczenia bólu łokcia możemy stosować różnorakie metody takie jak:

  • Odpoczynek od czynności wywołującej przeciążenie lub unieruchomienie stawu łokciowego (w szynie gipsowej, stabilizatorze), połączone z masażem kostkami lodu, przynosi ulgę. Nie zawsze jest to jednak skuteczna metoda leczenia. Często po przejściu do normalnego funkcjonowania, ból w łokciu powraca.
  • Fizykoterapia, np. jonoforeza z podaniem leku za pomocą prądu stałego, laser, ultradźwięki i ostatnio bardzo popularna fala uderzeniowa stosowana bezpośrednio w miejscu bólu oraz na napiętych mięśniach. Terapia ta zalecana jest przy łokciu tenisisty i golfisty. Niestety jest dla pacjenta bardzo bolesna.
  • Masaż napiętych tkanek ramienia i przedramienia rozluźnia, przynosi ulgę i często uśmierza ból łokcia. Bardziej bolesną metodą jest masaż poprzeczny wykonywany na okolice więzadeł czy przyczepu ścięgnistego mięśnia do kości. Z masażem można połączyć uwolnienie punktów spustowych czyli terapię, której celem jest zmniejszenie tkliwości niewielkich, nadwrażliwych obszarów brzuśca mięśniowego lub powięzi, dających promieniujący lub rzutowany ból do łokcia.
  • Kinesiologytaping, przez naklejenie plastrów można odciążyć staw. Tejpy działają na skórę i powięź przez cały czas, poruszając się razem z nią, więc poprawa może być odczuwalna od razu albo np. po kilku godzinach od nalepienia. Plastrowanie jest jednak dodatkową formą terapii i nie może stanowić podstawy leczenia.
  • Terapia manualna wykonana zarówno w obrębie szyjnego bądź piersiowego odcinka kręgosłupa, ale też na barku czy samym łokciu. Wykwalifikowany fizjoterapeuta może posługiwać się metodą Mulligana, Cyriax czy Kaltenborn stosując techniki manipulacji i mobilizacji stawu łokciowego, które wykonujemy w R-CITO.