Rehabilitacja osób po covid-19 w R-CITO

Koronawirus - rehabilitacva

Coraz więcej osób, które przeszły Covid-19 zauważa, że nie tylko sama choroba może być niebezpieczna. Powikłania będące długotrwałymi efektami przebycia choroby potrafią dość skutecznie obniżyć jakość życia ozdrowieńców.

Z tego względu niezwykle istotna w wielu przypadkach okazuje się rehabilitacja po covid-19 wywołanym przez koronawirusa. 

Co warto wiedzieć o covid-19 przed rehabilitacją?

Każdy kto zachorował na koronowirusa ma indywidualny przebieg choroby. Wielokrotnie dowiadujemy się, że każdy z członków rodziny przechodził chorobę w innym stopniu i z innymi objawami. W 85% przypadków słyszymy o tzw. chorobie bezobjawowej. Czynników wpływający na sposób przebiegu choroby jest wiele – należą do nich: podeszły wiek, choroby współistniejące czy na przykład grupy krwi. 

Objawami covid-19 najczęściej są: 

  • gorączka,
  • suchy kaszel,
  • zmęczenie. 

Natomiast rzadziej występują bóle mięśni, gardła, głowy, biegunka, utrata smaku lub węchu oraz wysypka w obrębie stóp i palców u rąk. 

Przebieg i skutki choroby powiązanej z koronawirusem

Podwyższenie temperatury naszego ciała oraz intensywne pocenie i brak apetytu powoduje utratę elektrolitów i wody. Gorączka i objawy bólu mięśni oraz pogłębiający się ich spazm powoduje wypłukanie z mięśni  wapnia, magnezu. Mięśnie są zmuszane niejako do pracy beztlenowej przez co generują wytwarzanie kwasu mlekowego i pirogronowego wewnątrz mięśni. Spowolnienie przepływu krwi przez zakwaszone mięśnie powoduje ich uszkodzenie i tworzenie się licznych punktów spustowych oraz tak zwanych potocznie zakwasów czy DOMSy co generuje ból. 

Czas trwania choroby covid-19 wynosi od 10 do 14 dni, w czasie którego nasz organizm intensywnie wyrzuca ze swojego organizmu wydzielinę z płuc poprzez kaszel mokry, choć zdarza się dość często że pacjenta męczy suchy kaszel bez wydzieliny. 

Tak intensywny wysiłek (związany z kaszlem) odbija się negatywnie na pracy mięśni oddechowych. Do tego zmęczenie, brak apetytu oraz gorączka nie sprzyjają skutecznej pracy mięśni. Można to porównać do sytuacji kiedy osoba przebywająca na kanapie, nagle zrywa się do 24 godzinnych ćwiczeń jednej partii mięśni na siłowni. Chorując przez 14 dni, cały czas kaszląc i kaszląc, obciążamy swoje mięśnie bez chwili na regenerację, relaksację, rozciąganie.

  Ćwiczenia rehabilitacyjne - covid-19

Ryc. Technika mobilizacji otworu górnego klatki piersiowej. 

Covid-19 po zakażeniu koronawirusem – rehabilitacja

Jak radzić sobie z kaszlem? (Nauka efektywnego kaszlu)

Efektywny kaszel to taki, który umożliwia transport wydzieliny z dolnych dróg oddechowych w kierunku górnych dróg oddechowych. Aby kaszel spełniał swoje funkcje musi opierać się na prawidłowym oddechu. Głęboki wdech nosem, przechodzi w wydłużony wydech ustami, na końcu którego należy wykonać kilka odruchów kaszlowych. Tą czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. 

Jak radzić sobie z dusznością? 

Podczas napadu duszności najważniejsze jest, aby przyjąć odpowiednia pozycję. Pozycja powinna umożliwić uruchomienie dodatkowych mięśnie oddechowe, głównie mięśni obręczy barkowej. Jest to tzw. pozycja woźnicy –  pacjent pozostaje w pozycji siedzącej (na odwróconym krześle) i ustawia ręce na oparciu, bądź opiera je na udach. Następnie bierze krótki wdech nosem, zaś powietrze wypuszcza długo i spokojnie przez przymknięte usta. W tym samym czasie wciąga brzuch.

Co robić kiedy zauważasz u siebie powikłanie po Covid-19? 

Tak jak sportowiec po maratonie, potrzebuje regeneracji i nawodnienia organizmu, u pacjenta po przebytym Covid-19 w pierwszej kolejności należy pamiętać o uzupełnieniu elektrolitów oraz samodzielnej próbie miorelaksacji mięśni oddechowych. Ze względu na to, że rehabilitacja tych mięśni jest bardzo trudna i często niemożliwa do samodzielnego wykonania wskazane jest skorzystanie z usług gabinetu rehabilitacji celem usprawnienia mięśni po przebytej chorobie koronawirusowej. 

Mobilizacja przepony - koronawirus

Ryc. Technika mobilizacji przepony. 

Ćwiczenia po przejściu Covid-19

Należy pamiętać, że powrót do pełnej sprawności, a tym bardziej do sportu, będzie procesem krócej lub dłużej trwającym. Nie jest to proces natychmiastowy na zasadzie: choroba się skończyła i wracam do pełni sił i swoich możliwości fizycznych. Wydolność płuc oraz sprawność wymiany tlenowej w organizmie jest zaburzona. W tym celu należy stosować ćwiczenia oddechowe polegające na zwiększaniu objętość klatki piersiowej poprzez zmniejszanie napięcia mięśni oddechowych

Terapia przepony - rehabilitacja po koronawirusie

Ryc. Terapia przepony. 

Rehabilitacja po koronawirusie (covid-19) w R-Cito

Koronawirus nie jest dla nas nowością, ale niestety coraz częściej widzimy co choroba potrafi zrobić z pacjentem. Wiemy jak działać i choć na rehabilitację przychodzą już tylko ozdrowieńcy (osoby po przebytym okresie kwarantanny i teoretycznie zdrowe) to z uwagi na to, że na tą chwile nie mamy kompleksowej wiedzy w temacie koronowirusa a tym bardziej spustoszeń jakie potrafi wywołać w organizmie ludzkim do wszystkich pacjentów należy podchodzić indywidualnie oraz z respektem. 

Realizowanie rehabilitacji w R-CITO jest odpowiedzią na pilne potrzeby kompleksowej rehabilitacji pacjenta w celu pełnego powrotu do zdrowia. Każdy przypadek jest inny, a zatem zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.

 
Przewiń na górę