Rehabilitacja rwy kulszowej. Ból pośladków: przyczyny, objawy, rehabilitacja

Uszkodzenia stawów kolanowych bardzo często przytrafiają się sportowcom. Z reguły są to skręcenia i stłuczenia, także naciągnięcia i naderwania więzadeł. Uraz kolana zawsze trzeba konsultować z lekarzem ortopedą. Jeśli będzie trzeba zaleci on unieruchomienie stawu. Rehabilitację uszkodzonego stawu kolanowego można rozpocząć już w domu.

Wystarczy źle stanąć. Wtedy łydka nieprawidłowo ułożona w stosunku do uda nie pozwala zachować równowagi, kolano „ucieka” w bok i… kłopot gotowy. Teraz wszystko zależy od szczęścia. Jeśli niefortunny krok był wykonany gwałtownie, z dużą siłą, może dojść do przerwania więzadła (lub kilku) i uszkodzenia łąkotek.

Zacznij jak najszybciej

Rehabilitację uszkodzonego stawu kolanowego najlepiej rozpocząć w domu, jeszcze podczas unieruchomienia nogi. Najlepsze efekty dają proste ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu mięśnia czworogłowego (tuż nad kolanem). Np. kilka razy dziennie najpierw wyprostuj stopę, a palce skieruj w stronę kolana, a potem delikatnie unoś nogę do góry, niezbyt wysoko. Prawidłowo wykonane ćwiczenie nie sprawia bólu. Im szybciej zaczniesz się ruszać, tym skuteczniej obronisz się przed zanikiem mięśni z tzw. nieczynności.

Po zdjęciu unieruchomienia zacznij intensywniej ćwiczyć. Nie bój się ponownego uszkodzenia stawu. Nie dojdzie do niego, jeżeli zachowasz umiar, a wysiłek dostosujesz do możliwości swojego stawu. Ćwiczenia są proste i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Zacznij od powolnego rozciągania mięśni umożliwiających swobodne zginanie nogi.

WAŻNE: W rehabilitacji stawów kolanowych najczęściej stosuje się:

  • Pole elektromagnetyczne o wielkiej częstotliwości. Przyłożone do skóry głowice urządzenia wytwarzają pole elektromagnetyczne, które zmniejsza obrzęk i ból w stawie.
  • Prądy interferencyjne – to specjalny rodzaj prądów nakładających się na siebie w głębi ciała. Prąd z 4 elektrod przyłożonych do chorego miejsca działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  • Jonoforezę. Do kolana przykładane są dwie elektrody. Jedna z nich nasączona jest lekiem (np. przeciwzapalnym). Po uruchomieniu urządzenia między elektrodami tworzy się pole elektryczne, które przez skórę, wprost do chorego miejsca, jakby wtłacza lek.
  • Sonoforezę – zabieg podobny do jonoforezy; wykorzystuje ultradźwięki. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
  • Krioterapię. Wydobywająca się ze specjalnej dyszy para azotu, oziębiona do -160ˇC, schładza chore tkanki, likwidując ból i stan zapalny.
  • Kinezyterapię – gimnastykę nadzorowaną przez rehabilitanta, dostosowaną do formy i rodzaju uszkodzenia stawu (np. ćwiczenia bez obciążenia, z obciążeniem, w basenie).

Od 10 lat zajmuję się rehabilitacją (…), od 4 lat prowadzę r-cito.pl w którym pracują wyłącznie najlepsi rehabilitanci. Serdecznie zapraszam do kontaktu i skorzystania z naszych usług.

Szymon Marczuk, rehabilitant, właściciel r-cito.pl