Rehabilitacja stawu skokowego. Skręcona kostka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Skręcenie stawu skokowego – przez pacjentów często nazywana skręconą kostką i zwichnięta kostką.

Czym jest staw skokowy?
Jest to  staw kończyny dolnej utworzony przez  3 kości: piszczelową, strzałkową i skokową. Wszystkie te kości połączone są układem więzadeł, które pozwalają  zachować  zwartą strukturę stawu w trakcie aktywności fizycznej jak i w spoczynku.

Jakie są najczęstsze uszkodzenia  stawu skokowego?
Najczęstszym uszkodzeniem stawu skokowego  stanowiącym 85 % wszystkich urazów jest jego „skręcenie” .Skręcenie jest to uszkodzenie aparatu torebkowo – więzadłowego. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego – RTG najczęściej nie zaobserwuje się zmian. Zalecane jest USG skręconej kostki.

Skręcona kostka a jej objawy

Skręcenia  stawu skokowego ze względu na objawy dzielimy na 3 stopnie:

I° – Lekkie –   – niewielkie naciągnięcie lub naderwanie więzadeł, brak objawów niestabilności lub nieznacznie wyczuwalne, niewielki ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu występuje minimalne ograniczenie funkcji kończyny, obrzęk jest praktycznie niezauważalny, występuje jedynie niewielka punktowa tkliwość.

II°-  Umiarkowane – częściowe zerwanie włókien więzadłowych, niewielka niestabilność, znaczna bolesność, obrzęk i ograniczenie ruchów. pacjent najczęściej utyka, występuje obrzęk oraz miejscowa tkliwości

III°- Ciężkie – całkowite zerwanie włókien więzadłowych, duży obrzęk i bolesność. Pacjent nie potrafi obciążyć kończyny, występuje  rozlana tkliwość, zaznaczony obrzęk po kilku dniach pojawia się siniak w okolicy podeszwy .

Kiedy mamy do czynienia ze skręceniem stawu skokowego?

Najczęściej pacjenci zgłaszają że „żle stanęli”. Uszkodzenie więzadeł  szczególnie strony bocznej stawu skokowego  jest najczęstszym urazem związanym z uprawianiem sportu jednak nie rzadko jest to konsekwencja naszych krzywych chodników na których ginęła się noga.

Jakie są następstwa opóżnionej diagnostyki i leczenia skręcenia stawu skokowego?

U pacjentów, u których z różnych powodów  nie doszło do wdrożenia prawidłowego schematu leczenia  częściej dochodzi  do „odnawiania kontuzji” stawu skokowego, nieprawidłowo wygojone uszkodzenie więzadeł  jest jedną z przyczyn niestabilności przewlekłej stawu skokowego oraz doprowadza do  szybszego powstania zmian zwyrodnieniowych stawu skokowo-goleniowego. Niestety nie leczony  skręcenie nogi w kostce będzie się powtarzać z coraz to krótszymi odstępami czasu. W tedy stwierdzamy nawykowe skręcenie stawu skokowego.

Co mam zrobić kiedy skręcę nogę w kostce?

Najlepszym sposobem jest udać się do lekarza ortopedy lub przyjść na wizytę diagnostyczną do naszego gabinetu. Na wizycie diagnostycznej stwierdzimy rodzaj i ciężkość uszkodzenia stawu skokowego, zaproponujemy właściwe leczenia mające na celu jak najszybsze wygojenie uszkodzenia oraz powrót do normalnej codziennej aktywności i sportu.

Skręcona kostka a gips

W rehabilitacji ciągle trwa walka miedzy lekarzami którzy chcą bezwzględnie unieruchomić staw skokowy w gipsie a fizjoterapeutami którzy najchętniej wstawili by nogę w dobry stabilizator. Poniżej przeczytasz w jakich stopniach zwichnięcia stawu skokowego unieruchomienie gipsem lub stabilizatorem jest wskazane.

Jak leczyć uszkodzenia stawu skokowego i jak długo może trwać leczenie?

Pierwszy stopień – unieruchomienie względne czyli 10 – 14 dni bandaż elastyczny, opaska neoprenowa lub po prostu wysoki (powyżej kostki) but do chodzenia.

Proponowane zabiegi w rehabilitacji kostki:

 • chłodzenie
 • kinesiotaping
 • fizykoterapia – Laser Pole Magnetycze  Krioterapia
 • stopniowa odbudowa równowagi mięśniowej, propriocepcji i sensomotoryki

Powrót do sportu nie wcześniej niż 6 tygodni

Drugi stopień – unieruchomienie bezwzględne mocny stabilizator lub lekarze zalecają nawet „miękki gips” na około 3 tygodnie i doleczanie w stabilizatorze do 6 -12 tygodni

Proponowane zabiegi w rehabilitacji kostki:

 • opieka fizjoterapeutyczna
 • fizykoterapia Pole magnetyczne nawet kiedy noga jest w gipsie, Laser, Krioterapia, jonizacja ultradźwięki w zależności od potrzeb
 • kinesiotaping
 • niezbędna odbudowa czucia głębokiego i sensomotoryki

Powrót do sportu nie wcześniej niż 8 tygodni

Trzeci stopień – pilny zabieg operacyjny z naprawą uszkodzonych więzadeł z ewentualnym ich wzmocnieniem. W praktyce jednak nikt na pomorzu takich stanów nie operuje o ile się nie jest wyczynowym sportowcem lub się nie da łapówki. Lekarze zawsze zalecają gips. Bezwzględne unieruchomienie do 6 tyg. 4 tygodnie  doleczanie w stabilizatorze do 12 tygodni. Zakaz obciążania w unieruchomieniu nawet do 3 tygodni.

Proponowane zabiegi w rehabilitacji kostki:

 • Fizykoterapia Pole magnetyczne nawet kiedy noga jest w gipsie, Laser, Krioterapia, jonizacja ultradźwięki w zależności od potrzeb. Zimne kąpiele wirowe zaraz po zdjęciu gipsu
 • kinesiotaping
 • stopniowa odbudowa równowagi mięśniowej, propriocepcji i sensomotoryki

Wbrew panującej opinii powrót do treningów i uprawiania sportu nawet po uszkodzeniu I stopnia nie następuje po 2 tygodniach od urazu. Tkanka więzadłowa nie jest w stanie zagoić się w tak krótkim czasie – podstawowe gojenie związane z tworzeniem blizny i wbudowywaniem do niej kolagenu to około 6 tygodni. Odbudowa propriocepcji i pewności nogi niezbędnej w sporcie zajmuje jeszcze więcej czasu.

Zwichnięcie, a skręcenie

Skręcenie i zwichnięcie to dwa różne urazy. Ten drugi to utrata kontaktu między powierzchniami stawowymi kości skokowej i piszczelowej. Przemieszczają się względem siebie i staw jest zniekształcony. Zwichnięcie wymaga szybkiej pomocy lekarskiej – nastawienia stawu, a czasami także pilnego leczenia operacyjnego.