URAZY I BÓL BARKU

Urazy i ból szyi i karku mogą mieć różne przyczyny, takie jak urazy wypadkowe, przeciążenie mięśni, złe ułożenie podczas snu lub długotrwałe siedzenie przed komputerem. Jest to często związane z uczuciem sztywności, trudnościami w obracaniu głowy oraz odczuwaniem bólu, który może promieniować do ramion i pleców. 

Urazy i ból barku

Odpowiednie rozpoznanie i ustalony plan terapii to najważniejsze czynniki, dzięki którym rehabilitacja barku może zostać przeprowadzona prawidłowo. Wyróżnia się 3 elementy, które mogą przestać właściwie funkcjonować wskutek ostrego lub przewlekłego uszkodzenia:

  • ruchomość,
  • siła,
  • stabilność.

Dzięki prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji można poprawić wszystkie wyżej wymienione komponenty. Nasi specjaliści zapraszają na profesjonalne wizyty diagnostyczne w Trójmieście, na których stwierdzimy, co tak naprawdę dolega pacjentowi. 

Rehabilitacja barku i kregosłupa Gdańsk

Najczęstsze urazy barku

Staw barkowy ma szeroki zakres ruchów, co zwiększa ryzyko ewentualnych urazów. Staw ramienny bierze bowiem udział w prawie wszystkich ruchach górnej części tułowia. W sytuacji, gdy dochodzi do urazu stawu ramiennego, pojawia się przede wszystkim ból i ograniczenie ruchomości stawu. Na urazy mechaniczne są narażeni najczęściej sportowcy lub osoby pracujące fizycznie. Kontuzja barku może jednak przydarzyć się każdemu z nas, nawet w nieoczywistych sytuacjach. Wystarczy tak naprawdę silniejsze uderzenie lub upadek, żeby uszkodzić bark.

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku to pojęcie, pod którym często kryje się szereg zmian zwyrodnieniowych w okolicach stawu ramiennego. Najczęściej dotyczy to przeciążenia mięśni, zapalenia kaletki podbarkowej, a nawet uszkodzenia ścięgna. Schorzenie może wystąpić w wyniku urazów ortopedycznych i chorób układu nerwowego. Występuje przy nim silny i stopniowo rosnący ból towarzyszący podnoszeniu ramion lub ręki.

Diagnostyka zespołu bolesnego barku często wymaga wykonania badania rentgenowskiego, ultrasonografii, a nawet rezonansu magnetycznego. Leczenie rozpoczyna się przyjmowaniem leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie. W niektórych sytuacjach wymagana jest operacja z wykorzystaniem metody artroskopowej. Rehabilitacja stawu barkowego w tym zakresie obejmuje: kinezyterapię (terapię manualną, masaż leczniczy), fizykoterapię (m.in. pole magnetyczne, ultradźwięki, krioterapię) oraz ćwiczenia wzmacniające.


Wybity bark – przyczyny i objawy

Jednym z najczęściej występujących urazów stawu ramiennego jest wybity bark. To potoczne określenie zwichnięcia stawu barkowego/ramiennego jest powszechnie stosowane, dlatego będziemy się nim posługiwać również tutaj. Przyczyną tego typu urazu jest upadek na wyprostowaną rękę lub silne uderzenie w ramię. Do zwichnięcia stawu ramiennego może dojść również w wyniku wykręcenia ramienia. Uraz powstaje w wyniku rozerwania części aparatu stawowego i przemieszczenia powierzchni kości względem siebie. Objawami wybitego barku jest:

  • ból,
  • obrzęk i opuchlizna,
  • ograniczenie ruchomości w stawie.

Wybity bark – leczenie i rehabilitacja

Leczenie wybitego barku polega między innymi na nastawieniu stawu ramiennego przez chirurga lub ortopedę i zastosowaniu opatrunku Desaulta. Zazwyczaj opatrunek unieruchamiający jest założony na 4 tygodnie. Po tym czasie możliwe jest rozpoczęcie rehabilitacji. Właściwa rehabilitacja po zwichnięciu barku poprawi ruchomość i stabilizację stawu, a dodatkowo pomoże w zwiększeniu siły mięśniowej. W zakresie terapii może być zastosowana laseroterapia, krioterapia, pole magnetyczne.


Zamrożony bark

Zamrożony bark to dolegliwość, w ramach której występuje stan zapalny torebki stawu ramienno-łopatkowego. Przyczyna choroby nie jest jednak znana, choć najczęściej towarzyszącymi czynnikami są występujące stany zapalne w obrębie stawu, przyczyny autoimmunologiczne oraz urazy obręczy barkowej. Określenie „zamrożonego” barku oznacza całkowity brak ruchomości w chorym stawie. Powszechnie diagnozuje się tę przypadłość w wyniku wtórnego urazu, unieruchomienia lub przebytych operacji barku.

Zamrożony bark objawia się:

  • bólem,
  • sztywnością barku,
  • ograniczeniem ruchomości w stawie.

Leczenie urazu stawu barkowego w tym przypadku opiera się głównie na odciążeniu kończyny i minimalizowaniu bólu. W tej kwestii zaleca się rehabilitację barku w postaci terapii manualnej, ćwiczeń oraz fizykoterapii. Istotna jest właściwa diagnoza i szybkie podjęcie właściwego leczenia.


Konflikt podbarkowy / Zespół ciasnoty podbarkowej

Konflikt podbarkowy, nazywany również zespołem ciasnoty podbarkowej, obejmuje struktury mięśniowo-więzadłowe oraz elementy kostne znajdujące się w obrębie stawu ramiennego. Takie mechaniczne podrażnienie prowadzi często do rozwinięcia stanu zapalnego, w którego efekcie pojawia się ból.

Przyczyną konfliktu podbarkowego jest:

  • uraz stawu barkowego,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zapalenie kaletki podbarkowej,
  • wady postawy ciała.

Dolegliwość najczęściej dotyczy sportowców i osób, które często wykonują ruch ręką ponad głowę. Doraźne leczenie urazu stawu barkowego polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwbólowych. Zalecana jest jednak również fizjoterapia i zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń. W leczeniu operacyjnym stosuje się z kolei artroskopię.


Rehabilitacja po artroskopii barku

Po leczeniu operacyjnym braku niezwykle ważna jest ostrożna rehabilitacja. Leczenie może potrwać nawet do kilku miesięcy. Czas i rodzaj terapii jest zależny od stopnia choroby i przebiegu operacji. Rehabilitacja po artroskopii barku obejmuje między innymi ustabilizowanie stawu za pomocą odpowiedniej ortezy, ochładzanie i odciążenie miejsca pooperacyjnego, przyjmowanie zapisanych przez lekarza prowadzącego leków i stosowanie zabiegów fizykoterapii usprawniających i przyspieszających proces gojenia się tkanek. Celem rehabilitacji po artroskopii barku jest wzmocnienie mięśni obręczy ramiennej oraz mięśni stabilizujących staw barkowy i odtworzenie prawidłowego zakresu ruchu.


Uszkodzenie stożka rotatorów

Do urazu mięśni barków w tym miejscu dochodzi przez wielokrotnie powtarzane wymachy górną kończyną. To schorzenie typowe dla sportowców, najczęściej wśród młodych osób. Przyczyną dolegliwości mogą być urazy, przeciążenia albo patologie wewnątrzstawowe. Objawy z kolei obejmują ból barku i ramienia oraz upośledzenie siły mięśniowej.

Rehabilitacja barku po urazie o takim charakterze odbywa się pod okiem fizjoterapeuty. Do głównych czynności wchodzi:

  • terapia manualna,
  • masaż poprzeczny,
  • fizykoterapia,
  • ćwiczenia, które wzmacniają i poprawiają ruchomość stawu barkowego.

Rehabilitacja barku – Gdańsk, Trójmiasto

Warto pamiętać, że rehabilitacja stawu barkowego jest uzależniona od stopnia urazu lub charakteru schorzenia. W naszym gabinecie rehabilitacyjnym w Gdańsku podchodzimy indywidualnie do każdego pacjenta, opracowując specjalnie dla niego zakres terapii. Każdy ból stawu barkowego jest pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego w obrębie tej części ciała. Niezbędne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty – zarówno ortopedy, jak i fizjoterapeuty, który pomoże przywrócić pełną sprawność stawu ramiennego.

Przewiń na górę