BÓL KRĘGOSŁUPA
Ból kręgosłupa jest powszechnym problemem, który może wynikać z różnych czynników, takich jak złe ułożenie ciała, urazy, przeciążenia, degeneracja krążków międzykręgowych lub problemy z mięśniami i stawami. Objawia się on dyskomfortem, sztywnością, trudnościami w poruszaniu się oraz promieniowaniem bólu do innych obszarów ciała.
Ból kręgosłupa Gdańsk - Leczenie
Ból kręgosłupa lędźwiowego jest obecnie chorobą cywilizacyjną, która dotyka około 72% społeczeństwa przed 40 rokiem życia. Wynika ona przede wszystkim z szybko zmieniającego się trybu naszego życia, zbyt rzadkiej aktywności fizycznej, a także przeciążenia kręgosłupa w wyniku codziennych obowiązków. Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może świadczyć zarówno o przeciążeniu stawów, jak i rwie kulszowej spowodowanej dyskiem czy o poważniejszych jednostkach chorobowych (takich jak zmiany nowotworowe bądź endometrioza).
Dobrą formą leczenia bólu pleców w odcinku lędźwiowym jest rehabilitacja kręgosłupa w Gdańsku – w specjalistycznym gabinecie R-Cito. Zachęcamy do sprawdzenia, w jaki sposób przeprowadzamy diagnostykę i rehabilitację bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wyjaśniamy także, co może być przyczyną tego typu dolegliwości bądź w jaki sposób objawiają się różne schorzenia kręgosłupa.
Ból pleców zawsze wzbudza niepokój – pomimo iż, jego przyczyny mogą być niepozorne, (takie jak nieprawidłowa postawa podczas korzystania z komputera), to nie powinno się go lekceważyć. Im wcześniej podejmiemy konkretne działania, tym lepszych rezultatów możemy oczekiwać. Jeżeli więc ból towarzyszy Ci sporadycznie, nie czekaj aż stanie się nie do zniesienia – konsultacja ze specjalistą to sposób na trafną diagnozę oraz podjęcie poprawnie ukierunkowanego leczenia. Bóle kręgosłupa Gdańsk to jedna z najczęstszych przyczyn motywująca pacjentów do odwiedzenia naszego gabinetu rehabilitacji. Dzięki temu mamy duże doświadczenie w niesieniu ulgi cierpiącym oraz potrafimy zapewnić profesjonalną i kompleksową pomoc, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Nasi wykwalifikowani pracownicy nie tylko prowadzają zajęcia z zakresu fizjoterapii, ale też udzielają fachowych porad dotyczących np. ćwiczeń, które możesz wykonywać sam w domu, aby uzyskać jeszcze lepsze i szybsze rezultaty.
Ból pleców w odcinku lędźwiowym – przyczyny
Pojawiający się ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może być spowodowany zarówno zbyt małą aktywnością fizyczną, jak i zbyt dużą, np. dźwiganiem ciężkich przedmiotów.
Wśród przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego wyróżnia się także schorzenia i dolegliwości w postaci:
- zwyrodnień,
- wad postawy,
- rwy kulszowej,
- lumbago,
- urazów kręgosłupa,
- dyskopatii,
- endometriozy,
- otyłości,
- zapalenia przydatków,
- nowotworów,
- przepukliny kręgosłupa,
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
- zaburzeń biomechaniki kręgosłupa,
- ciąży.
Czasem pojawiają się także tzw. pseudo-bóle kręgosłupa lędźwiowego, które są spowodowane radiacją z innej części ciała. Często zdarza się tak, że ból odcinka lędźwiowego występuje w wyniku nieprawidłowej postawy ciała, np. podczas siedzenia przy komputerze.
Objawy i rodzaje bólu kręgosłupa lędźwiowego
W zależności od przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zmienia się także jego rodzaj oraz natężenie. Ból odcinka lędźwiowego może być:
- tępy,
- palący, piekący,
- przeszywający, kłujący,
- ćmiący.
Towarzyszy mu często silne napięcie mięśni znajdujących się w okolicy kręgosłupa, niedowład niektórych z nich, a także odczuwalne mrowienie czy nawet drętwienie ciała.
Uraz kręgosłupa lędźwiowego – jakie badania należy wykonać?
Uraz kręgosłupa lędźwiowego dotyczy nie tylko złamań. Może to być stłuczenie lub skręcenie kręgosłupa lędźwiowego, a nawet złamanie wyrostków poprzecznych w tym odcinku. Tego typu urazy powstają w wyniku uderzenia lub upadku na plecy, pośladki bądź kończyny dolne. Urazy odcinka lędźwiowego dzieli się na stabilne i niestabilne. Bólowi kręgosłupa towarzyszą wówczas często: obrzęk, krwiak, ograniczenie ruchomości kręgosłupa.
Urazy kręgosłupa lędźwiowego mogą być leczone w różny sposób. Złamania stabilne leczy się zachowawczo, poprzez odpowiednie unieruchomienie kręgosłupa – wówczas pacjent musi przebywać w łóżku, a następnie nosić gorset ortopedyczny. Załamanie niestabilne również oznacza konieczność unieruchomienia w łóżku na kilka lub nawet kilkanaście tygodni, a ponadto noszenie odpowiednio dobranego gorsetu ortopedycznego lub gipsowego.
Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, w trakcie leżenia lub siedzenia – to oznaka choroby bądź mniejszego lub większego urazu. Ból lędźwiowy nie powinien być lekceważony, dlatego fizjoterapeuci i lekarze z R-Cito z Trójmiasta zapraszają na specjalistyczne konsultacje. Posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, potrafiąc przy tym dokładnie scharakteryzować schorzenie lub uraz na podstawie objawów, charakterystyki bólu i po wykonaniu testów funkcjonalnych i badań neurologicznych.
W celu rozpoznania schorzeń kręgosłupa lędźwiowego i leczenia stosuje się również badania rozpoznawcze:
- badanie fizykalne,
- RTG odcinka lędźwiowego lub miednicy bioder,
- rezonans magnetyczny,
- tomografię komputerową,
- USG jamy brzusznej.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – Leczenie co pomaga?
Rodzaje ćwiczeń, rehabilitacji oraz innych metod pozbycia się bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa zależą od charakteru urazu bądź schorzenia. Bez odpowiedniej diagnozy nie ma złotego środka dla wszystkich dolegliwości. W wielu przypadkach sprawdzają się jednak ćwiczenia wzmacniające, rozluźniające, mobilizujące i rozciągające – wszystkie powinny być jednak skonsultowane z fizjoterapeutą.
- Ćwiczenia wzmacniające – dla wzmocnienia mięśni kręgosłupa i uodpornienia go na przeciążenia;
- Ćwiczenia rozluźniające – w celu rozluźnienia dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego;
- Ćwiczenia mobilizujące – przygotowujące do ćwiczeń wzmacniających. Ich celem jest likwidacja przyczyny bólu oraz zniesienie dolegliwości odcinka lędźwiowego;
- Ćwiczenia rozciągające – w celu ochrony przed wystąpieniem przykurczy i skutecznym rozciągnięciu mięśni dla zwiększenia zakresu ruchomości.
Lekarze zapisują również leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające napięcie mięśniowe oraz zastrzyki ze sterydami. W poważnych przypadkach konieczna okazuje się operacja kręgosłupa. Wskazaniami do wykonania operacji na odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest między innymi permanentny ból (wręcz nie do wytrzymania), porażenie nerwu czy nietrzymanie stolca lub moczu. Operacja może polegać na ścięciu wystających struktur krążka międzykręgowego lub zastąpieniu go implantem.
Rehabilitacja kręgosłupa w R-Cito w Gdańsku
W każdym uszkodzeniu lub schorzeniu kręgosłupa lędźwiowego niezwykle ważna jest rehabilitacja. Terapia po leczeniu zachowawczym i operacyjnym umożliwia przywrócenie sprawności oraz odpowiedniej ruchomości uszkodzonej części kręgosłupa. O sposobie leczenia decyduje specjalista.
Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego może obejmować:
- Pole magnetyczne – dla wytworzenia nowych naczyń włosowatych,
- Laser – dla biostymulacji nowej tkanki i syntezy nowych włókien kolagenowych,
- Fonoforezę – dla mikromasażu tkanek zwłókniałych,
- Sollux – dla obniżenia napięcia mięśniowego,
- Prądy interferencyjne – dla obniżenia napięcia mięśniowego i odżywienia tkanek,
- Prądy TENS o wysokiej częstotliwości – dla silnego działania przeciwbólowego.
Konkretne zabiegi fizykalne są dostosowane do stanu pacjenta i aktualnego procesu choroby. Najlepsze efekty przynosi rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego oparta na zabiegach fizykoterapeutycznych, ćwiczeniach i terapii manualnej.
Terapia manualna może być wykonana metodami lub koncepcjami:
- Maitland – łącząca techniki terapeutyczne działające zarówno na stawy, jak i mięśnie i tkankę nerwową. W tej metodzie wykorzystuje się mobilizację i manipulację stawów kręgosłupa oraz techniki neurodynamiczne, stretching mięśni. Metoda składa się z trzech części: badania, terapii oraz oceny.
- Kaltenborn’a i Evjenth’a – ortopedyczna terapia manualna ukierunkowana na leczenie dysfunkcji somatycznych: bólu, hypomobilności i hypermobilności. Mobilizuje się przy tym tkanki miękkie poprzez masaż funkcyjny lub poprzeczny, wykonuje się ćwiczenia poprawiające lub utrzymujące ruchomość stawów oraz ćwiczenia stabilizujące.
- McKenzie – nazywana inaczej Mechaniczną Diagnozą i Terapią (MDT) jest oparta na 4 zasadach: wykonywanie testu i leczenia metodą powtarzalnych ruchów, centralizacja i peryferalizacja, progresja siły mechanicznej i profilaktyka, edukacja oraz zmiana nawyków pacjenta.
- Szkoły niemieckiej – obejmującej diagnostykę, terapię oraz profilaktykę ukierunkowaną na bardzo szczegółowy proces diagnostyczny. W celu przywrócenia sprawności stosuje się pasywne techniki mobilizacje oraz aktywne ćwiczenia wykonywane samodzielnie przez pacjenta.
Specjaliści w naszym gabinecie R-Cito w Gdańsku zajmują się leczeniem kręgosłupa i działają zgodnie ze sprawdzonymi metodami naukowymi, które pomagają we właściwej diagnostyce, dobraniu odpowiedniej terapii oraz wyleczeniu pacjenta z dolegliwości bólu kręgosłupa lędźwiowego.
Cierpisz na ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu się, podnoszeniu ciężkich przedmiotów lub przy pracy na linii produkcyjnej? Czujesz sztywność po wstaniu z pozycji siedzącej lub leżącej, a może doskwiera Ci ból pleców w odcinku lędźwiowym po upadku czy uderzeniu? W każdej z tych sytuacji możesz zgłosić się do nas. R-Cito w Gdańsku pomaga pacjentom w walce z bólem oraz powrotu do pełnej sprawności. Zapraszamy do zapisania się na wizytę