PRZYSPIESZANIE ZROSTU KOŚCI​

Przyspieszanie zrostu kości to proces, w którym odpowiednie leczenie, rehabilitacja i zdrowy styl życia mogą pomóc w pobudzaniu i wspomaganiu szybkiego gojenia się złamanej kości.

PRZYSPIESZANIE ZROSTU KOŚCI

Zrastanie się kości po złamaniu to proces stosunkowo długi i uciążliwy dla pacjenta – często wiąże się z wielomiesięczną nieobecnością w pracy i przedłużającą się rehabilitacją. Jak przebiega ten proces, ile trwa i czy zrastanie się kości boli? Czy da się skrócić czas zrostu kości po złamaniu?

Odpowiednie zabiegi i procedury fizjoterapeutyczne wspomagają szybki zrost kości nawet po skomplikowanym złamaniu. Te dziś stosunkowo nowe rozwiązania z zakresu rehabilitacji i stosowania odpowiedniej diety w przyszłości będą standardem postępowania w leczeniu złamań. Dzięki temu pacjenci po przebytym urazie szybciej wrócą do zdrowia, sprawności i aktywności fizycznej, a tym samym oszczędzą czas i środki finansowe.

Umów się na bezpłatną wizytę diagnostyczną w gabinecie R-Cito w Gdańsku i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

 

Złamanie kości i opóźniony zrost kostny – fizjoterapia w praktyce

Złamanie kości to przerwanie ciągłości tkanki kostnej, które widać na badaniu RTG, dlatego diagnoza tego urazu jest nieskomplikowana. Tkanka, z której zbudowana jest kość, w ciągu całego życia człowieka nieustannie narażona jest na działanie sił i przeciążeń, a struktura kostna ciągle podlega przebudowie. Rosnące kości są „żywe”, tak jak pozostałe tkanki ludzkiego organizmu i ulegają ciągłym przekształceniom. Komórki tworzące kości nazywane są osteoblastami, a komórki budujące kość to osteocyty.

Do złamania kości dochodzi wtedy, gdy na szkielet tkanki działają siły tak duże, że nie jest on w stanie ich wytrzymać. W zależności od lokalizacji i rodzaju złamania wdrażane jest odpowiednie leczenie – operacyjne lub nieoperacyjne, które najczęściej polega na usztywnieniu złamania gipsem. Ile trwa zrastanie się kości? Wszystko zależy od typu złamania. Natomiast jeśli po upływie kilku miesięcy od urazu zrost kości nie jest tak zaawansowany, jak można się tego spodziewać, pacjent najprawdopodobniej cierpi na opóźniony zrost kostny.

Ile trwa i czy zrastanie się kości boli?

Czas zrostu kości jest zależny od lokalizacji złamania i jego rodzaju oraz rozległości urazu. Może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. U dzieci proces ten będzie postępował szybciej, a u osób starszych mogą pojawić się problemy z opóźnionym zrostem kości. Jak przyspieszyć zrost kości po złamaniu? Za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych oraz właściwej diety, bogatej w wapń. Dawniej uważano, że usztywnienie złamanej kości wspomaga proces jej zrośnięcia się, tymczasem koncepcja ta ma zastosowanie w naprawdę niewielu przypadkach.

Podczas zrastania się kości pacjenci nadal mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Ból może być objawem zrostu kości, więc jego łagodzenie jest kolejnym zadaniem rehabilitacji po złamaniu.

Zabiegi przyspieszające zrost kości

W R-cito pacjentów dzielimy na trzy grupy, na podstawie których wdrażamy odpowiednie zabiegi przyspieszające zrost kości:

Stosowane leczenie /Rodzaj zabiegu

 Gips lub łuska

Zespolenie metalowe ze stali chirurgicznej

Zespolenie metalowe z tytanu

Pole magnetyczne

Jest najlepszą metodą leczenia wszystkich złamań, gdyż przenika przez gips i nie rozgrzewa metali, którymi zespolone jest złamanie.

Laser

Jeżeli założony jest gips bez okienka w miejscu złamania, nie można wykonać zabiegu. Odwijanie longety niesie za sobą ryzyko przesunięcia odłamów.

Ze względu na odsłonięte miejsce złamania można wykorzystać laser celem symulowania osteoblastów, nie ryzykując poparzenia wewnątrz ciała.

Jonizacja wapniowa

Ze względu na brak dostępu do miejsca złamania nie można wykonać zabiegu.

Ze względu na zastosowanie metalu przewodzącego prąd elektryczny, zabieg doprowadziłby do poparzeń wewnątrz ciała pacjenta.

Zastosowanie metalu nieprzewodzącego prądu elektrycznego pozwala na wprowadzanie jonów wapnia bezpośrednio w okolicę złamania.

Jonizacja wapniowa to świetny przykład na to, jak wspomóc zrastanie się kości. Sprawdza się doskonale zwłaszcza u osób starszych, które często cierpią na nietolerancję laktozy i brak apetytu. U seniorów redukcja produktów nabiałowych bogatych w wapń powoduje ograniczanie dostarczania budulca dla kości. Zabieg ten zaleca się ponadto kobietom w okresie menopauzy, podczas której może dochodzić do zaburzeń wchłaniania i gospodarki wapniowej w organizmie. Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich, warto zastosować jonizację wapniowa, gdyż znacząco przyspiesza czas zrastania kości, a więc powrót do normalnego, codziennego funkcjonowania.

U wielu pacjentów zrost kości i cały proces regeneracji po złamaniu znacznie się wydłuża. Jeśli po upływie kilku miesięcy od złamania na badaniu RTG nadal nie jest widoczny postęp w zroście kostnym, pacjentowi zostaje przedstawiona diagnoza opóźnionego zrostu kostnego lub stawu rzekomego. W obu przypadkach zostaje wdrożone leczenie (często operacyjne), ale pomóc sobie można dzięki nowoczesnym technologiom. Jedną z nich jest terapia laserem, powszechnie stosowana u pacjentów fizjoterapeutycznych z różnymi problemami.

Jak to działa? Światło laserowe emituje energię działającą na poziomie atomu i przemieszcza poszczególne elektrony na jego orbitach. Efektem promieniowania laserowego jest wywołanie prawidłowych fizjologicznych odruchów układu naczyniowego skóry oraz działanie przeciwbólowe. Terapia laserowa przynosi wiele korzyści:

  • poprawia ukrwienie – zwiększa przepływ krwi
  • stymuluje procesy metaboliczne
  • podnosi stężenie adrenaliny, histaminy i serotoniny
  • uaktywnia działanie szpiku kostnego

Laseroterapia jest naszą częstą odpowiedzią na pytanie pacjentów o to, co przyspiesza zrastanie się kości. Dzięki temu zabiegowi kości stają się mocniejsze, a czas całkowitej regeneracji po złamaniu znacznie się skraca.

Zdiagnozowany opóźniony zrost kostny często leczy się za pomocą magnetoterapii. Jako pierwsi tego przełomowego odkrycia dokonali badacze Basset, Pills i Pawluk, którzy zastosowali tę terapię u 29 pacjentów, u których nie sprawdziły się tradycyjne metody leczenia (osteosynteza). U 25 osób z grupy po miesiącu magnetoterapii uzyskano zrost kostny. Warto wspomnieć także o badaniach Heckmana – wśród jego pacjentów po trzech miesiącach stosowania zmiennego pola magnetycznego odsetek wyleczeń wyniósł aż 85%!

Jak przyspieszyć zrastanie się kości za pomocą magnetoterapii? Pole elektromagnetyczne o właściwej, dobranej przez fizjoterapeutę częstotliwości przenika zasadniczo przez cały organizm pacjenta i ma wpływ na wszystkie rodzaje tkanek. W miejscu złamania pobudza komórki kostne do zrostu. Terapia jest komfortowa dla pacjenta i zupełnie bezbolesna – pole magnetyczne przenika przez ubranie, gips, czy ortezę, więc można zacząć ją jeszcze przed zdjęciem usztywnienia ze złamanej kończyny. Ponadto po wypożyczeniu sprzętu pacjenci mogą przeprowadzać ją samodzielnie w domu.

Główne korzyści z terapii polem magnetycznym:

  • przyspieszenie wytworzenia blizny kostnej
  • przyspieszenie zrostu złamanych kości
  • szybsza synteza kolagenu i keratyny
  • odżywienie i dotlenienie komórek
  • złagodzenie bólu (utrzymujące się także po zabiegu)
  • poprawa jakości kości

Po uzyskaniu zrostu kostnego, który można przyspieszyć dzięki zabiegom i odpowiedniej diecie, pacjent może przejść do kolejnego i ostatniego etapu rehabilitacji, którym jest terapia manualna mająca za zadanie uruchomienie kończyny i stopniowy powrót do pełnej sprawności.

Przewiń na górę