ANTROSKOPIA
Antroskopia stawu barkowego to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która umożliwia bezpośrednie wizualizowanie i ocenę wnętrza stawu barkowego za pomocą endoskopu, co pomaga w dokładnej diagnozie i planowaniu dalszego leczenia.
Artroskopia stawu barowego Gdańsk
Artroskopia stawu barkowego to nowatorski zabieg, który służy do badania, diagnostyki oraz leczenia schorzeń dotyczących stawu barkowego. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, przez które wprowadzane jest specjalistyczne narzędzie, nazywane endoskopem. Nie jest to procedura silnie inwazyjna, dlatego nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, a pozwala osiągnąć doskonałe efekty.
Spis treści artroskopia stawu barkowego
Kiedy wskazane jest wykonanie artroskopii stawu barkowego?
Najczęściej jest to konieczne w przypadku stanów zapalnym występujących w tym obszarze, ograniczenia zakresu ruchu czy dokuczliwego bólu. Staw barkowy ma kulisty kształt. Łączy kończynę górną z resztą ciała. Tak jak inne stawy w ciele człowieka składa się z panewki i główki stawowej. Otoczony jest mięśniami, ścięgnami oraz więzadłami, których zadaniem jest zwiększanie płaszczyzny ruchu oraz dodatkowa ochrona stawu. Taka budowa pozwala na wykonywanie różnego typu ruchów – prostujących, przywodzących, obrotowych czy zgięciowych. Niemożność wykonania któregokolwiek z nich oraz towarzyszący temu ból jest bardzo uciążliwy i potrafi znacząco obniżyć komfort życia chorego. Często przyczyna takiego stanu nie jest znana, dlatego wykonuje się artroskopię barku, aby ją ustalić. Co ważne procedura ta pozwala nie tylko na diagnostykę stawu barkowego, ale też w razie potrzeby przeprowadzenie zabiegu, który usunie przyczynę bólu. W jego trakcie lekarz może między innymi usunąć patologiczne przerośniętą błonę maziową, dokonać naprawy struktur, które uległy uszkodzeniu czy też wygładzić zdeformowane elementy chrząstki stawowej.
Artroskopia barku czas rehabilitacji
Artroskopia stawu barkowego to mało inwazyjny zabieg, który pozwala osiągnąć doskonałe efekty. Przed jego wykonaniem zaleca się wykonanie: szczepienia przeciw WZW B, podstawowego badania krwi i moczu oraz EKG. Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj przeprowadzany jest pod działaniem miejscowego środka znieczulającego – w rzadkich przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne. Podczas zabiegu wykonywane jest niewielkie nacięcie na skórze o szerokości 5 mm, a następnie aplikowany jest specjalny płyn, który umożliwia lepsze zobrazowanie wnętrza stawu. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie narzędzia, pozwalającego na zbadanie wszystkich struktur (ścięgna, chrząstki, obrąbek stawowy) oraz ewentualne przeprowadzenie stosownej interwencji. Zaletą artroskopii stawu barkowego jest krótki proces rekonwalescencji. Po zabiegu lekarz zszywa skórę za pomocą pojedynczych szwów i nakłada opatrunek. Do rzadkości należą powikłania, do których może zaliczać się krwawienie wynikające z uszkodzenia naczyń krwionośnych, zwiększona ciepłota ciała, nudności, wymioty, zaczerwienie czy obrzęk. Pełne dojście do siebie zajmuje jedynie kilka tygodni – okres ten może się od siebie różnić w zależności od źródła problemu. W tym czasie zaleca się unieruchomienie stawu barkowego przy pomocy temblaka. Powrót do zdrowia przyśpiesza także fizjoterapia.