BÓL ŁOKCIA
przyczyny, objawy i rehabilitacja

Narastający ból,  często uniemożliwiający zginanie ręki w okolicach łokcia, jest coraz częstszym zjawiskiem nie tylko wśród osób pracujących fizycznie, ale i wśród osób, które pracują przy komputerze.

Fala uderzeniowa Gdańsk

Przyczyny bólu łokcia

Uraz łokcia spowodowany przeciążeniem, uderzeniem, stłuczeniem czy stanem zapalnym, może dotknąć każdego z nas. W grupie ryzyka są między innymi:
  • pracownicy fizyczni, nadmiernie używający ręki dominującej – np. majsterkowicze, stolarze;
  • osoby wykonujące powtarzalne ruchy – np. stomatolodzy, masażyści;
  • sportowcy, grający w tenisa, golfa, badmintona lub squasha, w wyniku czego dochodzi do przeciążenia mięśni przedramienia przyczepiających się w okolicy nadkłykci.
Rzadziej, ale wciąż zdarza się, że łokieć boli z powodu ucisku w okolicach rowka nerwu łokciowego lub boli samoistnie z powodu rwy barkowej bądź dyskopatii. Do schorzeń lub dolegliwości, przy których występuje ból łokcia, wyróżnia się:
  • łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
  • dyskopatię szyjną,
  • rwę barkową,
  • podwichanie nerwu łokciowego,
  • zapalenie kaletki.
Przyczyny bólu łokcia dzielimy na 3 grupy:
  1. Zaburzenia stawowe zmiany dotyczą struktury chrzęstnej bądź kostnej na poziomie stawu łokciowego (zalicza się do nich złamania, odłamki chrzęstno-kostne, chondromalację chrząstki).
  2. Zaburzenia okołostawowe występujący stan zapalny tkanek, które otaczają staw (takich jak kaletki, ścięgna czy mięśnie), entezopatie – choroby przyczepów ścięgnistych mięśni do kości, zwiększone napięcie mięśniowe, wiotkość więzadłowa.
  3. Ból rzutowany nieprawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa szyjnego i barku.
Chcąc prawidłowo zdiagnozować przyczynę bólu, należy przeprowadzić obszerny wywiad i testy, których wykonania podejmuje się fizjoterapeuta określający genezę dolegliwości. Zapraszamy do zapisania się na wizytę diagnostyczną w gabinecie w R-CITO w Gdańsku.


Leczenie i rehabilitacja łokcia po złamaniu, stłuczeniu lub innym urazie

W celu skutecznego zminimalizowania lub pozbycia się bólu łokcia można stosować różnorodne metody:
  • Odpoczynek choć można przyznać, że to “oczywiste”, to faktycznie jedno z najczęstszych zaleceń i skutecznych sposobów na uśmierzenie bólu łokcia po stłuczeniu lub innym urazie. Skuteczność przynosi na przykład unieruchomienie stawu łokciowego za pomocą szyny gipsowej lub stabilizatora. Do odpoczynku można dołożyć również masaż kostkami lodu, który przynosi ulgę w bólu. Nie jest to jednak zawsze skuteczna metoda, ponieważ przy powrocie do normalnego funkcjonowania pacjenci znów odczuwają ból w łokciu przy opieraniu, przeciążaniu kończyn górnych lub wykonywaniu innych czynności. Jest to zatem tylko doraźne rozwiązanie.
  • Fizykoterapia przy łokciu tenisisty lub golfisty zalecana jest fizykoterapia (np. jonoforeza z podaniem leku przy pomocy prądu stałego, terapia ultradźwiękowa, laser, fala uderzeniowa).
  • Masaż stosowany w przypadku napiętych tkanek ramienia i przedramienia. Dzięki odpowiedniemu masażowi można w skuteczny sposób je rozluźnić, a do tego przynieść ulgę i uśmierzyć ból łokcia. Nieco bolesną metodą jest masaż poprzeczny, który wykonuje się przy okolicach więzadeł czy przyczepu ścięgnistego mięśnia do kości.
  • Kinesiotaping metoda odciążenia stawów przy pomocy plastrów przyklejanych do skóry. Poprawa może być odczuwalna od razu po naklejeniu bądź kilka godzin po rozpoczęciu procesu naklejania plastrów. Kinesiotaping jest jednak dodatkową formą terapii i nie może stanowić podstawy leczenia.
  • Terapia manualna metoda stosowana zarówno w obrębie piersiowego, jak i szyjnego odcinka kręgosłupa. Można wykorzystywać ją także do rehabilitacji samego łokcia bądź barku. Doświadczony i wykwalifikowany terapeuta może posługiwać się koncepcją Maitland, metodą Cyriax lub Kaltenborn, z wykorzystaniem technik manipulacji oraz mobilizacji stawu łokciowego.
Powyższe elementy rehabilitacji po złamaniu łokcia, stłuczeniu lub innym urazie, wykonujemy w R-CITO w Gdańsku. Jeżeli szukasz skutecznej metody na leczenie łokcia golfisty, tenisisty lub innych schorzeń w obrębie tej części ciała – wybierz specjalistów z Trójmiasta.


Co to jest zespół kanału nerwu łokciowego i jakie są jego przyczyny?

Zespół kanału nerwu łokciowego (znany również pod pojęciem zespołu rowka nerwu łokciowego) to choroba zaliczana do grupy neuropatii uciskowych. W tego typu chorobach dochodzi do uszkodzenia nerwu związanego z jego uciskiem. Nerw łokciowy przewodzi impulsy czuciowe z małego i serdecznego palca oraz bocznej okolicy dłoni, a do tego unerwia ruchowo mięśnie tej części kończyny górnej. Do uszkodzenia nerwu łokciowego może dojść w następstwie wywieranego ucisku w miejscach anatomicznych przewężeń (takich jak kanał łokciowy). Zespół kanału nerwu łokciowego może powstać także w wyniku urazu tej okolicy, zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych, wrodzonych schorzeń lub podwichnięcia stawu łokciowego. U osób, które są podatne na wystąpienie zespołu nerwu łokciowego, dodatkowym czynnikiem wyzwalającym może być praca, która polega na częstym zginaniu i prostowaniu lub utrzymywaniu zgiętej kończyny w stawie łokciowym. Objawy pojawiają się często spontanicznie albo przy rozpoczęciu nowej aktywności fizycznej. Mimo że podwichanie nerwu łokciowego u pacjenta występuje od lat, a nie miał on tego świadomości, nagle jakiś czynnik powoduje pojawienie się konkretnych objawów. Do tego typu czynników można zaliczyć:
  • długotrwałą pracę przy komputerze z ugiętymi rękami i łokciem opartym o zimny blat;
  • rozpoczęcie nowej aktywności fizycznej, takiej jak podciąganie na drążku czy jazda na rowerze;
  • stres połączony ze zwiększeniem napięcia mięśniowego oraz zaburzeniem po drodze przesuwalności nerwu na wielu poziomach;
  • uraz szyi bądź barku, w wyniku którego dochodzi do wzmożenia napięcia mięśniowego.


Urazy stawu łokciowego w wyniku zespołu kanału nerwu łokciowego

Po wystąpieniu objawów zespołu kanału nerwu łokciowego należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę diagnostyczną, którą realizujemy w naszym gabinecie w Gdańsku. W trakcie spotkania z fizjoterapeutą pacjent poddawany jest badaniu, które pomoże w zdiagnozowaniu problemu oraz opracowaniu właściwej terapii. Do metod leczenia zespołu kanału nerwu łokciowego zalicza się rehabilitację oraz zastosowanie specjalnych zabiegów. Ponadto można podjąć próbę modyfikacji przyzwyczajeń ruchowych pacjenta – np. zalecić, by unikać długotrwałego utrzymywania zgiętej kończyny lub opierania się na łokciu. Rehabilitacja stawu łokciowego w tej kwestii polega na wykonywaniu terapii manualnej, która ma za zadanie uwolnić nerw na wszystkich poziomach. Spowoduje to zwiększenie luzu na całym nerwie i zminimalizuje ryzyko naciągnięcia oraz wypadania nerwu w newralgicznym miejscu, jakim jest łokieć. Podczas indywidualnych spotkań wykonywana będzie również neuromobilizacja nerwu łokciowego. Zabieg ten ma na celu zwiększyć przesuwalność nerwu na całej jego długości. Tworzy to swoisty luz, odciążając jednocześnie nerw i zapobiegając jego wyskakiwaniu z rowka. Oprócz terapii manualnej specjaliści doradzają także dodatkowe zabiegi, np. pole magnetyczne, ultradźwięki na maści leczniczej, laser, jonizacja bądź elektrostymulacja mięśni.


Łokieć tenisisty – leczenie i rehabilitacja

Rehabilitacja łokcia przeprowadzana w naszym gabinecie w Trójmieście może wspomóc także walkę z bólem łokcia tenisisty. Do odpowiedniej diagnozy niezbędna jest specjalistyczna konsultacja z ekspertem z naszego gabinetu R-CITO. Rozpoznanie odbywa się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, testów funkcjonalnych, często także badania USG. Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne obejmuje m.in. kinezyterapię, terapię manualną, taping, masaż.


Terapia falą uderzeniową na łokieć tenisisty – cena i charakter zabiegów

Jedną z dostępnych i wykorzystywanych metod jest również fala uderzeniowa. Łokieć tenisisty po takim zabiegu może szybciej się regenerować i rozluźnić. Zabiegi falą uderzeniową pobudzają metabolizm i produkcję kolagenu. Ponadto zmniejszają stan zapalny i dolegliwości bólowe. Leczenie falą uderzeniową może obejmować terapię od 4 do 8 zabiegów w serii. Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić od 5 do 10 dni, a ponadto stopniowo wydłużać się z każdym zabiegiem.
Przewiń na górę