URAZY I BÓL STOPY ORAZ PIĘTY

Ból i urazy stopy oraz pięty mogą obejmować schorzenia takie jak zapalenie stawów, skręcenia, uszkodzenia więzadeł, ostrogę piętową lub zapalenie ścięgna Achillesa, powodując dyskomfort, utrudnienia w chodzeniu oraz ograniczenie aktywności.

BÓL I URAZY Stopy oraz PIĘTY: OBJAWY, LECZENIE I REHABILITACJA

Bolące pięty nie tylko powodują dyskomfort, ale również mogą być oznaką poważnej choroby. Ból pięty przy chodzeniu może pojawić się także w wyniku zmęczenia, nieprawidłowej kondycji organizmu, źle dobranego obuwia, nadwagi bądź nadwyrężenia kończyny dolnej. Pacjenci zazwyczaj czekają, aż ból sam “przejdzie”. Z dnia na dzień nieprzyjemne uczucie może się jednak nasilać, dlatego nie warto lekceważyć żadnego sygnału, który wysyła nam organizm. 

Bolące pięty przy chodzeniu

Co mogą oznaczać bolące pięty przy chodzeniu?

Dolegliwości bólowe okolicy pięty mogą być spowodowane różnymi przyczynami, m.in.:

  • ostrogą piętową,
  • zapaleniem ścięgna Achillesa,
  • zapaleniem rozcięgna podeszwowego,
  • zespołem kanału stepu,
  • zapaleniem kaletki maziowej,
  • chorobą Haglunda – Severa (jałowa martwica kości piętowej),
  • złamaniem kości piętowej,
  • przeciążeniami,
  • nadwagą,
  • przewlekłą niewydolnością żylną,
  • długim staniem na twardym podłożu,
  • uszkodzeniem włókien kolagenowych,
  • źle dobranym obuwiem.

Boląca pięta od spodu – ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości okolicy pięty. Ból nasila się podczas chodzenia i dłuższego stania. Ostroga powstaje między innymi na skutek nieodpowiedniego stawiania stóp podczas poruszania się, a także przy niewłaściwym doborze obuwia. Polega ona na wytworzeniu się narośli kostnej na wyrostku przyśrodkowym guza piętowego. Na pięcie odkładają się złogi wapnia, powodując ból.

Często boląca pięta przy chodzeniu jest wynikiem stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, a także powięzi, czyli tkanki stanowiącej swoisty płaszcz okrywający mięśnie stopy. Objawem zapalenia powięzi jest boląca pięta od spodu. Najczęściej dyskomfort odczuwa się przy długotrwałym staniu, chodzeniu lub uprawianiu sportu. Ból występuje również po dłuższym spoczynku – często pojawia się ból pięty z rana, gdy po nocy wstajemy i zaczynamy chodzić. Ostre ukłucie może być odczuwalne w momencie stawania na palcach i wspinania się. Wpływa to nie tylko na brak wygody, ale również utykanie – tym samym stopa traci elastyczność, a mięśnie ulegają osłabieniu.

Rozwiązaniem w przypadku takiego bólu może być leczenie przy użyciu fali uderzeniowej. Fala trafia precyzyjnie w miejsce zmienione chorobowo, nie oddziałując przy tym na sąsiadujące tkanki. Dzięki terapii falą uderzeniową możliwe jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, co przekłada się na działanie przeciwbólowe. W przypadku ostrogi piętowej fala uderzeniowa gwarantuje szybki efekt. Już po kilku zabiegach można odczuć zmniejszony ból.

Leczenie urazów pięt w Trójmieście

Leczenie bólu pięt jest uzależnione od rodzaju uszkodzenia. W przypadku urazu mechanicznego w pierwszej fazie najczęściej stosuje się niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym, które mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu lub obrzęku pięty. Wśród domowych sposobów na bolące pięty wymienia się również okłady z lodu czy noszenie specjalnych wkładek.

W każdej sytuacji należy jednak zgłosić się do specjalisty, który doradzi najbezpieczniejsze rozwiązanie. Ekspert doradzi i dobierze właściwe usztywnienie ortopedyczne, dzięki któremu zabezpieczy się i ustabilizuje uszkodzoną kończynę, zapewniając jej jednocześnie możliwość pełnej regeneracji. Wybór zaopatrzenia ortopedycznego jest zależny od stopnia oraz charakteru urazu. Można wybierać wśród podpiętek odciążających, ortez, szyn czy elastycznych taśm.

Bez względu na to, czy ból pięty przy chodzeniu jest delikatny, czy dokuczliwy, czy została przeprowadzona operacja lub, czy pacjent cierpi ze względu na złamanie pięty – rehabilitacja jest niezbędna. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej terapii, wraz z ćwiczeniami, wymaganymi zabiegami fizykalnymi oraz noszeniem odpowiednio dobranych amortyzatorów, przywrócenie sprawności pięty i całej stopy będzie szybsze oraz skuteczniejsze.

Sposób na bolące pięty – rehabilitacja w Gdańsku

Dobrą wiadomością dla wszystkich osób cierpiących na dolegliwości związane z kończynami dolnymi – bolące pięty można wyleczyć. Doraźnym rozwiązaniem jest korzystanie z maści, domowych receptur, stosowanie kompresów czy nawet przyjmowanie leków przeciwbólowych – nie są to jednak metody na zwalczanie przyczyny bólu pięt. Warto zgłosić się do specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie techniki rehabilitacyjne, ćwiczenia i rozwiązania oparte na indywidualnej analizie i ocenie stanu chorego. W naszym gabinecie w Gdańsku wykonujemy rehabilitacje pięty Haglunda, po operacji, złamaniu i innych urazach oraz dolegliwościach.

Proces rehabilitacyjny dobierany jest indywidualnie po odpowiednim zdiagnozowaniu schorzenia przez fizjoterapeutę. Inny zakres działań będzie w przypadku rehabilitacji pięty Haglunda, a inne będą potrzebne ćwiczenia rehabilitacyjne po złamaniu pięty. Istotny jest:

  • charakter urazu,
  • częstotliwość bólu,
  • dokładna lokalizacja bólu, gdyż każde z miejsc może wskazywać na inną dolegliwość.

Rehabilitację należy zacząć od zbadania minimum całej kończyny ze zgłaszaną dolegliwością, gdyż ból pięty może być spowodowany innym obszarem ciała, np. nadmiernie napiętym mięśniem płaszczkowatym. Fizjoterapeuta sprawdza również stan obuwia, jakość chodu oraz ewentualne kompensacje, które powstały na skutek bólu pięty (np. utykanie). U sportowców analizowany jest trening oraz poziom edukacji pacjenta. W niektórych przypadkach potrzebne będzie zastosowanie zaopatrzenia ortopedycznego w postaci wkładek.

Złamanie pięty – rehabilitacja

Podstawę terapii w przypadku bólu pięty najczęściej stanowi kinezyterapia, terapia manualna oraz fizykoterapia (jonoforeza, pole magnetyczne, ultradźwięki, krioterapia, laseroterapia). Chory pod okiem fizjoterapeuty wykonuje zestaw ćwiczeń, które potem sam powinien wykonywać w domu przez kilkanaście tygodni. Coraz częstszą formą terapii przy załamanej pięcie jest wykorzystywanie pola magnetycznego, które przyspiesza zrost kostny. Dobra wiadomość jest taka, że złamana pięta może być leczona z użyciem pola magnetycznego nawet wtedy, gdy jest jeszcze w gipsie lub bandażu.

Dzięki terapii manualnej można poprawić ukrwienie okolic rozcięgna, co wpływa na przyspieszenie procesu jego gojenia. W stanach ostrych praca na tkankach rozpoczynana jest od struktur odległych m.in. mięśniu trójgłowym łydki, mięśniu płaszczkowatym, mięśniu strzałkowym, grupie kulszowo-goleniowej, mięśniach pośladkowych unikając pracy bezpośredniej na okolicy objętej bólem. Pacjenci zgłaszają się najczęściej w stanach chronicznych, kiedy niezbędna jest regularna i przede wszystkim większa liczba spotkań oraz konsultacji. Wówczas ważny jest prawidłowy stretching, zmiana nawyków ruchowych i poprawa biomechaniki ciała pacjenta.

Do zabiegów fizykalnych, które stosuje się w tego typu przypadkach, zalicza się:

  • ultradźwięki z zastosowaniem NLPZ,
  • laseroterapia,
  • jonoforezę,
  • krioterapię,
  • pole magnetyczne.

Ich celem jest głównie zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Zapraszamy na konsultacje w naszym gabinecie rehabilitacyjnym w Trójmieście.

Hallux Valgus

Paluch koślawy czyli tak zwany hallux valgus jest dolegliwością palucha stopy. Przyczyny powstawania
tej dolegliwości mają różne przyczyny. Do najczęstszych przyczyn należą uwarunkowania genetyczne,
noszenie ciasnego obuwia jak również zmiany w obrębie stopy np. obniżenie łuku przyśrodkowego
stopy.

Fizjoterapia w stanie ostrym to najczęściej zabiegi fizykalne:

  • laser
  • ultradzwięki.

Ważne jest też rozluźnianie poszczególnych mięśni. Korygowanie ustawienie palucha oraz ćwiczenia
mięśni tego obszaru.

Scroll to Top