Urazy i ból nadgarstka

Ból nadgarstka utrudnia wykonywanie wielu czynności codziennych, a czasem jest też przeszkodą w pracy zawodowej. Przyczyn dolegliwości może być wiele – od złamań, przez zapalenia stawów, po ucisk na nerwy. Długotrwały, nawracający lub ograniczający ruchliwość nadgarstka ból to przesłanka do zasięgnięcia opinii fizjoterapeuty.

Źródłem bólu nadgarstka może być uszkodzona kość, ale też problemy ze stawami, ścięgnami, mięśniami bądź nerwami. Tymczasowe dolegliwości mogą występować w wyniku przeciążenia nadgarstka, ale zwykle nie utrzymują się długo. Częste przyczyny silnego bólu nadgarstka to różne urazy i powtarzalne czynności związane z wykonywanym zawodem. U osób po 40. roku życia bóle nadgarstka mogą wynikać z chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych.

W leczeniu bólu nadgarstka stosuje się metody odpowiednie do rodzaju schorzenia. najlepiej dopasuje je fizjoterapeuta na wizycie diagnostycznej.

Ból nadgarstka może pojawić się w wyniku przeciążenia ręki, urazu lub bez wyraźnej przyczyny. Jeśli uderzyliśmy się lub zbyt gwałtownie obciążyliśmy nadgarstek, a dolegliwości bólowe są silne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji istnieje ryzyko zwichnięcia lub złamania nadgarstka. Gdy jednak nie ma wyraźnego związku przyczynowo-skutkowego między naszymi ostatnimi aktywnościami, a bolesnością nadgarstka, określenie przyczyny dolegliwości nie będzie tak proste i wymaga interwencji u fizjoterapeuty w R-CITO

Powodem do konsultacji u fizjoterapeuty może być ból nadgarstka, który nie jest silny, ale utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Niepokoić powinien też ból, który z czasem się nasila, lub któremu towarzyszą dodatkowe objawy, np. obrzęk, sztywność stawów, mrowienie czy gorączka. Jeżeli ból nie znika samoistnie lub nawraca, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty.

Stany zapalne, zmiany reumatyczne i zwyrodnienia stawów są częstym powodem bólu nadgarstka.

Reumatoidalne zapalenie stawów. Ta przewlekła choroba najczęściej dotyka kobiety po trzydziestce, u mężczyzn jest rzadsza. Objawia się symetrycznym bólem stawów po obu stronach ciała i często zaczyna się od palców, nadgarstków czy stóp. Wśród objawów pojawiają się ból, obrzęk, ograniczona ruchomość i sztywność.

Łuszczycowe zapalenie stawów. Bóle nadgarstków czasem występują w przebiegu zapalenia stawów, które pojawia się w niektórych przypadkach łuszczycy.

Zwyrodnienie stawów. Osoby o pewnych predyspozycjach genetycznych mogą zmagać się z chorobą zwyrodnieniową stawów. Objawia się ona bólem i  poranną sztywnością, a w początkowych stadiach dolegliwości nasilają się podczas ruchu.

Zespół cieśni nadgarstka to choroba związana z układem nerwowym, a konkretnie z uciskiem na nerw biegnący w nadgarstku. Obecnie jest to jedna coraz powszechniejszych dolegliwości, ponieważ dotyka osób pracujących przed komputerem. Powodem jej występowania jest długotrwała pozycja nadgarstków w niewygodnej pozycji i wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów. Ból towarzyszący cieśni nadgarstka może utrudniać zaciśnięcie dłoni w pięść i wykonywanie czynności wymagających precyzji.

Co robić w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka?

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów cieśni nadgarstka należy się zgłosić do fizjoterapeuty. Czasem po wzmożonym obciążeniu ręki powtarzalnymi ruchami pojawiają się przemijające objawy zespołu cieśni nadgarstka – nie wymagają one zazwyczaj diagnostyki ani leczenia.

W jaki sposób ustala się rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?

Fizjoterapeuta zbiera wywiad – pyta o okoliczności, charakter dolegliwości, czas trwania i nasilenie w czasie. Podczas badania zwróci uwagę na ewentualny zanik mięśni w obrębie dłoni i wykona testy z opukiwaniem nerwu i zginaniem nadgarstka. Pomocne jest wykonanie badań dodatkowych – przewodzenia nerwowego, elektromiografii, czasem USG lub w ostateczności obrazowania techniką rezonansu magnetycznego.

Rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka w profilaktyce

Osoby z zespołem cieśni nadgarstka, które nie przeszły operacji nadgarstka, mogą skorzystać w R-CITO  z indywidualnych programów rehabilitacyjnych o charakterze profilaktycznym. Programy te obejmują m.in. terapię indywidualną oraz zabiegi fizykalne LASER ultradźwięki, pole magnetyczne 

Rehabilitacja pooperacyjna

W R-CITO, terapii rehabilitacyjnej mogą poddać się również pacjenci po operacji zespołu cieśni nadgarstka, tzw. odbarczeniu cieśni kanału nadgarstka, zarówno metodą otwartą, jak i endoskopową. W obu przypadkach program rehabilitacji pooperacyjnej obejmuje terapię indywidualną, krioterapię miejscową, laseroterapię, magnetoterapię, elektroterapię oraz masaże blizny pooperacyjnej.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Tak, choć u niektórych pacjentów, szczególnie jeśli zespół cieśni jest związany z chorobą przewlekłą, może on nawracać.

Choroba de Quervaina to zapalenie ścięgien kciuka, które prowadzi do powstania uciążliwych dolegliwości bólowych od palca do nadgarstka. To kolejna przypadłość, która dotyka głównie osoby wykonujące konkretne zawody takie jak fryzjer, mechanik, muzyk, malarz i rzeźnik. Poza bólem do objawów należy obrzęk i uczucie ciepła w nadgarstku. Leczenie najczęściej wymaga sięgnięcia po leki przeciwzapalne i zabiegów fizykoterapeutycznych.

https://www.medonet.pl/zdrowie,bol-nadgarstka—z-czego-moze-wynikac-,artykul,1732530.html

https://uzdrowiska-pgu.pl/zespol-ciesni-nadgarstka

https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140129,zespol-ciesni-nadgarstka