Urazy i ból nadgarstka

Ból nadgarstka znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, a często także pracę zawodową. Ból w nadgarstku może mieć różne nasilenie i pojawiać się tylko w określonych sytuacjach (np. przy podpieraniu, chwytaniu). Ostry i długotrwały ból oraz spuchnięty nadgarstek może być związany z urazem bądź kontuzją lub być objawem choroby. Przyczyn dolegliwości bólowych w nadgarstku jest sporo, a w zależności od postawionej diagnozy ustalamy leczenie i program rehabilitacji. Nie zwlekaj – umów się na bezpłatną wizytę diagnostyczną w gabinecie fizjoterapeutycznym R-Cito (Gdańsk, Zaspa) i daj sobie pomóc.

BÓL NADGARSTKA – PRZYCZYNY I NAJCZĘSTSZE SCHORZENIA

Ból ręki w nadgarstku może mieć bardzo różne przyczyny – niekoniecznie jest to uraz kości. Boleć może też uszkodzony staw, ścięgno, mięsień czy nerw. Nienasilony i ustępujący ból będzie zazwyczaj konsekwencją nadwyrężenia nadgarstka. Z kolei silny ból nadgarstka (przewlekły, nawracający) często ma swoje źródło w powtarzalnej czynności, którą wykonuje się każdego dnia w pracy zawodowej lub może świadczyć o urazie – złamaniu czy zwichnięciu. Ból stawu nadgarstka może być objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. Z bólem nadgarstka związane są także różne schorzenia, najczęściej to:

  • zespół cieśni nadgarstka
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • choroba De Quervaina

URAZ NADGARSTKA – NAJCZĘSTSZA PRZYCZYNA SILNEGO BÓLU

Silny ból może być pochodną urazu – mocnego stłuczenia, silnego nadwyrężenia lub nawet złamania czy zwichnięcia. Zazwyczaj na skórze pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, choć uraz nadgarstka bez opuchlizny także jest możliwy. Jeśli pacjent mocno się uderzył lub zbytnio obciążył nadgarstek (podczas pracy czy ćwiczeń) dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą. Jeśli ból w nadgarstku nie jest związany z żadną aktywnością, również warto odwiedzić nasz gabinet fizjoterapii, by ustalić właściwą przyczynę.

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty:

  • jeśli ból nadgarstka jest silny
  • jeśli ból nadgarstka nie jest silny, ale utrzymuje się kilka dni
  • jeśli ból w nadgarstku pojawia się okazjonalnie i utrzymuje przez jakiś czas
  • jeśli ból w nadgarstku powraca co jakiś czas
  • jeśli bolesności nadgarstka towarzyszą inne objawy: sztywność, obrzęk, mrowienie czy gorączka

BÓL NADGARSTKA – LECZENIE I REHABILITACJA ZMIAN ZWYRODNIENIOWYCH, RZS I ŁZS

Ból nadgarstka przy podpieraniu lub bez żadnego obciążenia jest często objawem stanów zapalnych stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów czy zmian zwyrodnieniowych. Te dolegliwości najczęściej zgłaszają pacjenci po 40. roku życia. Czym się objawiają i jak się je leczy?

To choroba przewlekła, która częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej charakterystyczny objaw to symetryczny ból stawów (po obu stronach ciała) – na początku najczęściej w palcach, nadgarstkach i stopach. Poza bólem stawu pojawia się widoczny obrzęk, sztywność i ograniczona ruchomość. W przebiegu tej choroby uszkodzeniu ulegają wszystkie tkanki stawu. Co więcej – zbyt późna diagnoza i leczenie prowadzi do całkowitego zniszczenia stawów, a zatem niepełnosprawności czy inwalidztwa. Diagnoza i leczenie tej choroby to zadanie dla lekarza reumatologa, natomiast ogromne znaczenie ma fizjoterapia, która znacznie poprawia jakość życia chorego.

Pacjenci z RZS często skarżą się na silny ból nadgarstka. Co robić, jak sobie pomóc? Odpowiedzią jest rehabilitacja fizjoterapeutyczna, która zmniejsza ból, pomaga zatrzymać deformację stawów, zapobiega zanikowi mięśni i zwiększa ich siłę, poprawia zakres ruchomości stawów i funkcje kończyn. Na całą terapię zazwyczaj składa się:

  • regularna terapia manualna
  • kinezyterapia, czyli ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę
  • fizykoterapia (krioterapia, terapia laserem, magnetoterapia, ultradźwięki, jonoforeza)

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest bolesna i uciążliwa. Niektórzy pacjenci zmagają się z chorobą pierwotną, która najczęściej nie ma przyczyny. U innych dochodzi do choroby wtórnej, którą wywołać mogą uszkodzenia stawów czy nieprawidłowości w ich budowie. W początkowym etapie dolegliwości bólowe nasilają się tylko podczas ruchu. Później dochodzi poranna sztywność stawów i ograniczone możliwości ruchu nadgarstkiem. Często choroba powoduje deformację stawów i trudności w ogólnym poruszaniu się. W leczeniu wykorzystuje się farmakologię, ale bardzo ważny jest indywidualnie dobrany program rehabilitacji, na który składają się:

  • ćwiczenia (indywidualnie ustalone, poprawiają siłę mięśniową i ruchomość w dłoni)
  • fizykoterapia (krioterapia, rękawiczki parafinowe, terapia polem magnetycznym, ultradźwięki)
  • terapia manualna

W niektórych przypadkach łuszczycy, która jest chorobą skóry, pojawiają się zapalenia stawów, w tym nadgarstka. Łuszczycowe zapalenie stawów ma różny przebieg u pacjentów – najczęściej jest on zmienny. Dolegliwości mogą się nasilać, a następnie samoczynnie wygaszać lub całkowicie ustępować. Głównym objawem jest bolesność zajętego chorobą stawu – najczęściej ból w nadgarstku. Zapalenie stawów pojawia się zazwyczaj u osób z widocznymi zmianami łuszczycowymi, lecz zdarza się, że je wyprzedza i wtedy powoduje duży problem z diagnozą.

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów to zadanie dla kilku specjalistów: dermatologa, reumatologa, balneologa czy ortopedy. Poza farmakoterapią bardzo ważna jest właściwa rehabilitacja fizjoterapeutyczna, która długoterminowo poprawi jakość życia chorych, zminimalizuje ryzyko zmian strukturalnych i podtrzyma remisję objawów. Na całą terapię zazwyczaj składa się:

  • regularny masaż
  • kinezyterapia, czyli ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę (ale także ogólna aktywność, np. pływanie, jazda na rowerze)
  • fizykoterapia (krioterapia, terapia laserem, magnetoterapia, ultradźwięki, jonoforeza)

BÓL NADGARSTKA – PRZYCZYNY: ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA

Zespół cieśni nadgarstka to choroba coraz bardziej powszechna, która pojawia się głównie u osób pracujących przy komputerze. Ucisk nerwu wywołuje ból w nadgarstku, a może też skutecznie uniemożliwić zaciśnięcie pięści czy precyzyjne prace ręczne. Główną przyczyną jest wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów i długotrwała, niezmieniona pozycja ręki (np. zaciśnięta na myszce).

REHABILITACJA I LECZENIE ZESPOŁU CIEŚNI NADGARSTKA

Pacjent, który podejrzewa u siebie zespół cieśni nadgarstka, powinien jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach objawy same ustępują – czasem pojawiają się po wzmożonym obciążeniu ręki, lecz po skończeniu pracy wszystko wraca do normy. Takie krótkotrwałe, przemijające epizody nie wymagają leczenia, ale są sygnałem nadchodzących trwałych zmian. Szybkie rozpoczęcie rehabilitacji jest skuteczne, niewiele kosztuje i nie wiąże się z operacją i unieruchomieniem, którego konsekwencją jest brak możliwości podjęcia pracy, a zatem utrata zarobków.

Diagnoza zespołu cieśni nadgarstka to wywiad fizjoterapeuty z pacjentem oraz badania i testy z opukiwaniem nerwu i zginaniem nadgarstka. Być może konieczne będzie badanie USG, przewodzenie nerwowe, elektromiografia czy rezonans magnetyczny. W ciężkich przypadkach zespół cieśni nadgarstka leczy się operacyjnie. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim skorzystać należy z rehabilitacji fizjoterapeutycznej. W leczeniu profilaktycznym program rehabilitacji obejmie zabiegi fizykalne (głównie laseroterapię i magnetoterapię oraz ultradźwięki) oraz terapię manualną. W przypadku rehabilitacji pooperacyjnej najczęściej stosuje się:

  • krioterapię
  • laseroterapię
  • magnetoterapię
  • elektroterapię
  • masaż blizny pooperacyjnej

BÓL NADGARSTKA – PRZYCZYNY: CHOROBA DE QUERVAINA

Choroba de Quervaina to zapalenie ścięgien kciuka i prostowników palców , które rodzi uciążliwe dolegliwości bólowe. Jest to silny ból nadgarstka i całego kciuka. Może wystąpić także opuchlizna nadgarstka oraz uczucie ciepła. To kolejna choroba, która dotyczy przedstawicieli konkretnych zawodów, którzy pracują głównie za pomocą rąk: fryzjerów, mechaników, muzyków, malarzy czy rzeźników. Jej przyczyną jest codzienne wykonywanie tych samych ruchów ręką i operowanie narzędziem.

Na leczenie tej choroby składa się zarówno przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, jak i indywidualna fizjoterapia. Terapię poprzedza ostateczna diagnoza z użyciem różnych badań i testów (test Muckarda, Finkelsteina, Brunelli, „autostopowicza”, badanie USG, RTG).

W zależności od stanu choroby u pacjenta (ostry, podostry, przewlekły) stosuje się inne metody terapii, które mają za zadania złagodzić ból w nadgarstku, zmniejszyć stan zapalny i przywrócić prawidłowe funkcje ręki). Najczęściej wykorzystuje się:

  • kinezyterapię, czyli ćwiczenia (poprawa mikrokrążenia, przeciwdziałanie zrostom)
  • fizykoterapię (terapię polem magnetycznym, krioterapię, prądy TENS, laseroterapię, jonoforezę i ultradźwięki)
Przewiń na górę