Jak dobrać krzesło biurowe do pracy przy komputerze?
Wysłany dnia |
W obecnych czasach coraz trudniej zachować odpowiednią postawę oraz zdrowe plecy, a wszystko przez wzrost częstotliwości wykonywania pracy siedzącej. W takiej sytuacji naturalnie najlepiej szukać rozwiązań, które pomogą zniwelować negatywne skutki niewłaściwej postawy. W poniższym artykule odpowiadamy, dlaczego warto poważnie zastanowić się nad zakupem regulowanego biurka oraz jak dobrać krzesło biurowe do pracy przy komputerze. Zapraszamy!
Jeżeli natomiast szukasz profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty w Gdańsku czy Trójmieście, skontaktuj się z nami lub odwiedź nas w placówce.
Siedzący tryb życia – problem dzisiejszych czasów
Coraz więcej badań naukowych sugeruje, iż większość czynności powinniśmy wykonywać w pozycji stojącej. Nie trzeba być naukowcem, żeby dojść do wniosku, że jesteśmy uzależnieni od siedzenia. Notorycznie utrzymywana pozycja siedząca sieje za sobą szereg niekorzystnych efektów. Podstawowe minusy siedzenia to zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz powstanie dyskopatii. Jednak naukowcy z American Cancer Society dowiedli, że kiedy siedzimy, w naszym organizmie rośnie ilość tkanki tłuszczowej, co przyczynia się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych, jak również nowotworów oraz insulinooporności i w konsekwencji zwiększenia ryzyka wyhodowania cukrzycy typu drugiego.
Z tego powodu pojawiający się nowy trend na rynku meblowym napawa fizjoterapeutów optymizmem. Mianowicie coraz częściej można spotkać w ofercie biurka z regulowaną wysokością oraz krzesła z zaawansowaną regulacją. Na pierwszy rzut oka takie biurko może wydawać się kolejnym gadżetem technologicznym, jednak odpowiada on naturalnej potrzebie do zwiększania udziału pozycji stojącej.
Analizując nasz cały dzień, możemy dojść do wniosku, że większość czasu spędzamy siedząc (nie tylko 8 godzin w pracy, ale również w samochodzie i domu). Dlatego warto coś z tym zrobić i zmniejszyć ryzyko powstania wyżej wymienionych chorób. Jak dobrać krzesło do pracy oraz jak korzystać z niego rzadziej?
Biurko stojące i dobrze dobrane krzesło do pracy przy komputerze
W pierwszej kolejności zajmijmy się zmianą pozycji w pracy, czyli ponad ⅓ czasu naszego dnia. Oczywiście natychmiastowe przejście z pozycji siedzącej do 8-godzinnej pracy stojącej nie jest możliwe, biorąc pod uwagę gdy wykonujemy taką pracę od wielu lat. Dlatego świetną opcją są biurka z elektryczną regulacją blatu. W takim przypadku można co godzinę zmieniać pozycję z siedzenia do stania i sukcesywnie wydłużać czas pozycji pionowej. Warto również skonsultować się z fizjoterapeutą w R-CITO w Gdańsku, który pomoże dobrać odpowiednią wysokość i zaproponuje optymalną pozycję stojącą, żeby kręgosłup oraz stawy obwodowe miały jak najlepszy rozkład sił. Wielu pacjentów skarżących się na bóle kręgosłupa, bioder czy kolan, po wyeliminowaniu siedzenia w pracy czuje znaczącą poprawę w dolegliwościach.
Na rynku pojawia się coraz więcej ofert biurek stojących. Koszt takiego biurka to dość duża inwestycja (ok. 600-2000 zł), jednak zakup może przynieść wiele dobrego dla naszego układu ruchu.
Jeśli nie interesują nas stojące biurka, alternatywą są specjalne nakładki/stelaże na biurko. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce i daje możliwość szybkiej zmiany stanowiska pracy. Stelaż jest często tańszą opcją.
Natomiast w sytuacji gdy nie dysponujemy żadnym z wyżej wymienionych wariantów, postarajmy się o skonstruowanie własnej wersji biurka stojącego. Dajmy się ponieść wyobraźni. Wykorzystajmy kartony, szafki, półki, cokolwiek co pomoże utrzymać nam pozycję stojącą. Warto jednak pamiętać, żeby nie przybierać zgarbionej postawy. Głowa powinna znajdować się na wysokości ekranu, a nadgarstki i łokcie podparte. Proste elementy, które ułatwią nam życie.
Dobrze dobrane krzesło do pracy
W przypadku kiedy nie jesteśmy w stanie zakupić biurka stojącego bądź zmienić stanowiska pracy, warto przygotować się do najbardziej ergonomicznej postawy siedzącej. Nie trzeba wydawać fortuny na idealnie wyprofilowane krzesła biurowe. Dobry fotel regulowany można kupić już za 200-300 złotych. Jednak nie cena jest tu ważna, a kształt i ustawienie krzesła.
Każdy z nas ma inaczej ukształtowane ciało oraz trochę inne zakresy ruchomości w stawach. Dlatego krzesło powinno być dopasowane pod nasze ciało. Niekiedy jesteśmy zmuszeni siedzieć na twardych, nieregulowanych krzesłach w czasie pracy. Wtedy należy pamiętać, by zachować neutralną pozycję kręgosłupa. Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa. Kąty 90 stopni zachowane w stawach biodrowych i kolanowych. Stopy podparte. Jednak gdy mamy możliwość, warto zaopatrzyć się w dobrze wyprofilowany fotel, który posiada regulację w wielu płaszczyznach. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować go do siebie i zmniejszyć ryzyko bólu kręgosłupa.
Krzesło do pracy przy komputerze to nie wszystko
Podsumowując, gdy jesteśmy w stanie, postarajmy się o biurko stojące lub odpowiednio dobrane krzesło do pracy przy komputerze. Dzięki temu nasze stawy będą nam wdzięczne. Warto również skorzystać z konsultacji fizjoterapeuty, żeby jak najlepiej dopasować meble. Jeśli nie jest to możliwe, warto pomyśleć o dobrze wyprofilowanym krześle ergonomicznym. Pamiętajmy, że zarówno przy biurku stojącym jak i krześle, należy wplatać jak najwięcej ruchu.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy również profesjonalne wsparcie fizjoterapeutów w naszej placówce w Gdańsku.
AUTOR: