Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?
Posted on |
Każdy z nas jeździł na rowerze. Jest to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu, spalenie zbędnych kalorii oraz jeden z najlepszych środków transportu w zatłoczonym mieście. Bardzo korzystnym efektem poruszania się na rowerze jest również rozwój wielu partii mięśni nóg i nie tylko. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? W dzisiejszym wpisie poruszymy temat, który może okazać się przydatny zarówno dla profesjonalistów, jak i wyłącznie okazyjnych cyklistów. Zapraszamy!
Na samym początku spójrz na poniższą grafikę, która prezentuje udział pracy mięśni w każdej fazie jednego okrążenia pedałów:
Widać doskonale, że stopa ustawiona na pedale wykonuje w czasie pedałowania ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od godziny 12.00. Na grafice przedstawiony został pełny cykl pełnego obrotu pedała. Naniesiony na nim jest za pomocą kolorowych pasków moment w którym zaangażowane są poszczególne mięśnie nóg. Jak interpretować przedstawiony wykres oraz kiedy i jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?
Od godziny 12.00 najsilniej pracują mięśnie prostujące biodro. Chociaż oba mięśnie – półbłoniasty i dwugłowy uda najczęściej kojarzone są z ruchem zginania kolana, to w związku z ich górnym przyczepem mają też funkcję prostującą w biodrze.
Zaraz potem ogromną pracę wykonują mięśnie prostujące kolano, które podczas jazdy na rowerze wciskają pedał w dół. Mięsień prosty uda, który zaczyna już pracę dużo wcześniej, tak naprawdę pomaga zgiąć biodro, czyli ustawić zmierzającą stopę na przedstawionym cyklu obrotu w jego ostatniej fazie, w kierunku godziny 12.00 od godziny ok. 9.00.
Aby siła ruchu wciskania stopy w pedał była jak największa do pomocy przychodzą mięśnie zginające stopę podeszwowo (ruch wciskania pedału gazu samochodu) – mięsień trójgłowy łydki, na który składają się dwa mięśnie:
- mięsień brzuchaty,
- mięsień płaszczkowaty.
W końcowej fazie ruchu, kiedy stopa zmierza ku godziny 12.00 do pracy włącza się prostownik grzbietowy stopy – mięsień piszczelowy przedni oraz wcześniej wspomniany mięsień prosty uda.
Czy to wszystkie mięśnie, które pracują podczas jazdy na rowerze?
Oczywiście nie. Każda aktywność angażuje partie mięśni z różnych obszarów naszego ciała. Podczas jazdy na rowerze, mięśnie wykonujące zwiększoną pracę znajdują się również w innych obszarach. Można wymienić tu np. niektóre mięśnie brzucha, grzbietu czy ramion. Nogi jednak są eksploatowane w największym stopniu i to mięśnie znajdujące się na dolnych kończynach odpowiadają za wprawianie roweru w ruch.
Warto wiedzieć, jakie mięśnie są aktywne podczas jazdy na rowerze oraz na jakie efekty można liczyć, podejmując się treningów. Świadomość na temat własnego ciała oraz pracy mięśni może okazać się przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i laików.
Trenuj mięśnie, jeżdżąc na rowerze!
Jazda na rowerze to świetna aktywność wzmacniająca wiele mięśni kończyn dolnych. Jednak nie wszystkie są wykorzystywane podczas jazdy na rowerze. Mowa o mięśniach pośladkowych średnich. Dlatego powinniśmy zadbać też o tę partię mięśni wykonując ćwiczenia celowane na wzmacnianie tej grupy mięśniowej, lub uprawiać inne aktywności np. bieganie.
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w ustalaniu ćwiczeń lub chcesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, zapraszamy do kontaktu z zespołem R-Cito!
AUTOR: