Leczenie zawrotów głowy i szumów usznych

Leczenie zawrotów głowy i szumów usznych

Zawroty głowy to przypadłość, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i może być przyczyną niemałych problemów. Co ważne istnieją sposoby, które pomagają skutecznie ograniczyć lub pozbyć się całkowicie tej dolegliwości. Podobnie jest z szumami usznymi, które choć mogą być mniej dokuczliwe, to nadal stanowią problem, który należy rozwiązać. W poniższym tekście znajdziesz informacje, jaka jest przyczyna zawrotów głowy, gdzie szukać pomocy, jakie istnieją sposoby na zawroty głowy oraz jak w tym wszystkim pomóc może fizjoterapia. Opowiadamy również o sposobach na szumy uszne oraz rehabilitacji w przypadku obu przypadłości

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, zachęcamy od razu do skorzystania z naszej oferty lub do kontaktu, w celu uzyskania odpowiedzi na wszelkie, pojawiające się podczas lektury pytania.

Zawroty głowy – przyczyny

Wielu pacjentów uskarża się na dolegliwości związane z zawrotami głowy. Ich przyczyną może być uszkodzenie elementów odpowiedzialnych za kontrolę równowagi w układzie błędnikowym lub pozabłędnikowym. W wyniku schorzenia lub mechanicznego uszkodzenia struktury odpowiedzialnej za koordynację ruchową i poczucie równowagi (np. struktury ucha wewnętrznego, móżdżek, pień mózgu) dochodzi do zaburzeń w wyniku których pacjent odczuwa wirowanie otoczenia lub własnego ciała skutkujące utratą równowagi, chwiejnym chodem, upadkami, oczopląsem. 

Do schorzeń z układu pozabłędnikowego, które mogą przyczynić się do powstawania zawrotów głowy zaliczyć można m.in. 

  • nadciśnienie tętnicze, 
  • cukrzycę, 
  • miażdżycę, 
  • choroby neurologiczne, 
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • zaburzenia psychiczne,
  • nowotwory.

Jak leczyć zawroty głowy?

W zależności od przyczyny dolegliwości podejmuje się różne metody leczenia (zabieg operacyjny, farmakoterapia, psychoterapia, fizjoterapia).

Istnieje wiele publikacji potwierdzających bardzo skuteczną rolę fizjoterapii w leczeniu zawrotów głowy. Odpowiednio prowadzona kinezyterapia stymuluje mechanizmy kompensacyjne układu nerwowego, poprawia koordynację, kontrolę motoryczną, jakość chodu i zmniejsza ryzyko upadku.

W kinezyterapii w leczeniu zawrotów głowy stosuje się:

  • ćwiczenia równoważne na stabilnym i niestabilnym podłożu,
  • ćwiczenia zmiany układu głowy i ciała w przestrzeni,
  • ćwiczenia ortostatyczne,
  • ćwiczenia poprawiające stabilizację i kontrolę postawy,
  • specjalistyczny zestaw ćwiczeń wg Cawthorne i Cookseya,
  • specjalistyczne metody fizjoterapeutyczne np. NDT Bobath, PNF.

U większości pacjentów stosujących się do zaleceń zarówno podczas ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty jak i późniejszych ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu obserwuje się znaczącą poprawę w zmniejszeniu dolegliwości i poprawie jakości życia. Są to doskonałe sposoby na zawroty głowy, których dużą zaletą jest fakt, że można je wykonywać również bez udziału fizjoterapeuty (po wcześniejszym przeszkoleniu i wspólnych ćwiczeniach). 

Przyczyny szumów usznych

Kolejną z dolegliwości, która znacząco wpływa na zmniejszenie jakości życia są szumy uszne. Są to w zdecydowanej większości subiektywnie słyszane dźwięki o różnej częstotliwości i nasileniu. Mogą mieć formę:

  • pisku, 
  • szumu, 
  • dudnienia, 
  • szelestu, 

bądź inną, opisaną przez chorego. Szumy uszne same w sobie nie są chorobą lecz objawem powstałym w wyniku jakiegoś schorzenia. Mogą powstać w wyniku przewlekłej infekcji np. ucha, nadmiernej ekspozycji na hałas, przewlekłego stresu bądź wskutek innych chorób układowych

Długotrwałe doświadczanie szumów usznych może mieć wiele negatywnych konsekwencji, z których wymienić można m.in. zaburzenia koncentracji, trudności z zasypianiem, nerwice, depresję, zaburzenia lękowe.

Sposoby na szumy uszne

Kluczową rolę w leczeniu tego typu zaburzeń stanowi dokładna diagnostyka w celu ustalenia przyczyn powstania szumów usznych co umożliwi odpowiednie dobranie metod leczenia. Jeżeli przyczyna dolegliwości leży w narządzie ruchu (np. ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego, nadmierne napięcie mięśniowe, zaburzenie funkcji w stawie skroniowo żuchwowym) to z pomocą może przyjść fizjoterapeuta lub osteopata, który za pomocą odpowiednich technik manualnych doprowadzi do poprawy funkcjonowania segmentów ciała objętych restrykcjami.

Jeżeli chodzi o szumy uszne, fizjoterapia może być naprawdę skutecznym sposobem. Grunt to odpowiednie zdiagnozowanie pacjenta oraz poznanie prawdziwych przyczyn istniejących dolegliwości. W oparciu o takie działania można wprowadzić efektywną rehabilitację pacjentów z szumami usznymi. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że niestety leczenie szumów usznych nie zawsze jest efektywne i zdarzają się przypadki niepoddające się leczeniu albo z małym stopniem poprawy. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas prób poradzenia sobie z problemem. Maksymalizację prawdopodobieństwa zażegnania dolegliwości może oczywiście zapewnić wybór do leczenia szumów usznych fizjoterapeuty lub innego specjalisty, doświadczonego w pracy z podobnymi przypadkami.

Profesjonalne i domowe sposoby na zawroty głowy oraz szumy uszne

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak leczyć zawroty głowy czy szumy uszne, warto zwracać się do specjalistów. Istnieje w sieci mnóstwo artykułów, które podają cudowne, domowe sposoby na szumy uszne i inne dolegliwości, jednak należy podchodzić do nich z rezerwą. Jak wszystkie treści z nieautoryzowanych źródeł, mogą one zawierać błędy, które przyniosą więcej szkód niż pożytku. 

Jeżeli szukasz fachowej pomocy fizjoterapeuty, który szczegółowo zbada sprawę i wdroży plan ćwiczeń czy leczenia zawrotów głowy i szumów usznych, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu i zadawania pytań. Z chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości. 

Scroll to Top