Pinoterapia – co to jest i jakie przynosi efekty?
Wysłany dnia |
Pinoterapia to jedna z metod medycyny manualnej, która czerpie ze zdobyczy akupresury, akupunktury, refleksoterapii, technik masażu, jak również nauki o powięziach, układzie nerwowym somatycznym i wegetatywny. Pinoterapia należy do terapii narzędziowych, dzięki którym fizjoterapeuta może zastąpić swoje dłonie i wspomóc się w określonych przypadkach, doskonale uzupełniając kompleksową rehabilitację. Jakie są techniki pinoterapii i do czego może okazać się przydatna? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania pinoterapii? Zapraszamy do poniższego wpisu!
Pinoterapia jako skuteczna metoda kompleksowego leczenia
Pinoterapia to technika, za pomocą której stymuluje się określone punkty na ciele człowieka przy pomocy pinów i pinokatów.
- Piny są to mosiężne narzędzia przypominające gwoździe, z jednej strony zakończone stożkiem, a z drugiej płaską końcówką,
- Pinokaty to narzędzia przypominające kształtem tępe noże.
Jest to metoda nieinwazyjna, w której nie przerywa się ciągłości skóry. Podczas bodźcowania pobudzane są wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu układy mięśniowy oraz więzadłowy odbierają sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i minimalizacji bólu. Pinoterapia efektywnie wpływa również na leczenie zaburzeń tkanek miękkich, stymuluje podstawowe mechanizmy regeneracyjne, przebudowę tkanek oraz poprawia lokalny metabolizm.
Techniki pinoterapii
Powszechnie stosowane techniki pinoterapii to m.in.:
- Technika zwarcia – polega na uwolnieniu czynnie pizoelektrycznych tkanek poprzez uciśnięcie pinów w dwóch punktach,
- Technika out – stosowana w przypadku wystąpienia punktów spustowych lub zgęstnienia tkanek. Odpowiednie uciskanie punktów spowoduje rozluźnienie napięciowe mięśni,
- Technika opukiwania – polega na rytmicznym opukiwaniu fragmentów ciała objętych terapią,
- Technika cut out – stosowana w celu uwolnienia przegrody mięśniowej oraz napięcia mięśniowego,
- Technika uwalniania kości piętowej – stosowana w celu poprawy ruchomości stawu skokowego,
Zastosowanie pinoterapii
Pinoterapia znajduje szerokie zastosowanie u pacjentów z wieloma schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi m.in.:
- bóle mięśniowo-powięziowe,
- stany pourazowe i pooperacyjne,
- bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego,
- ograniczenia zakresu ruchów w stawach,
- bóle głowy,
- bóle przeciążeniowe,
- napięcia stresowe układu nerwowego,
- zakwaszenie organizmu,
- zaburzeniach przewodnictwa nerwowego.
Warto jednak mieć na uwadze, że zastosowanie pinoterapii sprawdza się w indywidualnych przypadkach i tak jak każda inna forma terapii manualnej stanowi element szerszego holistycznego podejścia do ludzkiego ciała. Z tego powodu opinie o pinoterapii mogą być niejednoznaczne. Przed poddaniem się takim działaniom, trzeba zawsze skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który dobierze skuteczne rozwiązania. Jeżeli chodzi o przeciwwskazania pinoterapii, należy do nich ciąża, niedawny zawał, nowotwór czy chociażby tętniaki i infekcje skórne.
Pinoterapia – cena
Podanie jednoznacznej kwoty nie jest możliwe, ze względu na różnorodność ofert na rynku, jednak ceny pinoterapii (w odniesieniu do jednej sesji) mieszczą się zwykle w granicach kilkudziesięciu – stu kilkudziesięciu złotych. Jeżeli chcesz poznać naszą ofertę, zachęcamy do kontaktu.