Kompleksowa terapia blizny

Kompleksowa terapia blizny

Blizna jest to zmiana skórna, która powstaje na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Zbudowana jest z tkanki włóknistej, która formuje się w miejscu urazu lub ingerencji chirurgicznej. Powstawanie blizny jest naturalnym etapem gojenia się ran. Ważnym działaniem, które powinno zostać podjęte, aby uniknąć dalszych problemów, jest opracowanie blizny, które nazywa się również terapią blizny lub jej leczeniem.

Etapy gojenia blizny

 1. Faza zapalna (2 – 5 dni) – powstaje skrzep krwi, który izoluje ranę od warunków zewnętrznych, chroniąc przed zakażeniem.
 2. Faza proliferacji (5 – 21 dni) – następuje powstawanie nowych komórek i kolagenu (w tym okresie najczęściej odpada strup).
 3. Faza konsolidacji (21 -60 dni) – następuje zwiększenie grubości włókien kolagenowych (wzrasta zdolność do przyjmowania obciążeń).
 4. Faza remodelingu (60 – 360 dni) – następuje zagęszczenie i uporządkowanie włókien kolagenowych.

Jakie konsekwencje niesie za sobą brak opracowania blizny?

 • dolegliwości bólowe: w miejscu uszkodzenia tkanki oraz w miejscach odległych (np. bóle odcinka lędźwiowego na skutek nieopracowania blizny po cesarskim cięciu),
 • przykurcze mięśniowe: spowodowane pojawieniem się zrostów, które ograniczają ruchomość tkanek,
 • zaburzenie biomechaniki ciała: blizna stanowi miejsce przeciążenia i wywołuje zmianę wektorów sił działających na narząd ruchu, co może powodować zmniejszoną ruchomość stawów i powstawanie kompensacji w ruchu,
 • zaburzenia czucia. Terapia blizny ma na celu zachowanie poprawnych wrażeń sensorycznych i odczuć.

Wszystkie te elementy wpływają na zmianę postawy ciała i w konsekwencji doprowadzają do wielu przeciążeń (często ujawniają się po wielu latach!). Jak temu zapobiec? Należy odpowiednio wcześnie zastosować kompleksową terapię blizny (opracowanie, leczenie). 

Leczenie blizny

Jak leczyć blizny i dlaczego terapia jest tak ważna?

Kompleksowa terapia blizny łączy ze sobą różne dziedziny fizjoterapii, farmakologii oraz dietetyki. Aby proces gojenia rany (a zatem również proces tworzenia blizny) przebiegał pomyślnie, należy zadbać o higienę miejsca uszkodzenia oraz wprowadzić odpowiednią dietę (dieta bogata w białko, cynk, witaminę C oraz A i E). Następnie należy udać się do fizjoterapeuty, który od pierwszych dni może zastosować następujące zabiegi:

 1. Fizykoterapia:
  • laseroterapia – usprawnia mikrokrążenie w okolicy rany, a także przyspiesza syntezę kolagenu; dodatkowo działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pozwala ona na kompleksowe leczenie blizny, 
  • jonoforeza z jodkiem potasu – wpływa na rozmiękczanie blizny,
  • ultradźwięki – uelastyczniają tkankę łączną, dodatkowo działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 2. Terapia tkanek miękkich otaczających bliznę: poprawa ukrwienia i odżywienia obszaru w pobliżu blizny, stworzenie dobrych warunków do gojenia się rany, zapobieganie przykurczom mięśniowym sąsiadujących tkanek.
 3. Pinoterapia: terapia narzędziowa usprawnia mikrokrążenie w okolicy rany oraz elastyczność tkanki łącznej. Terapia blizny z jej pomocą pozwala na zachowanie sprawności i właściwego czucia.
 4. Mobilizacja blizny w kierunku ograniczonym: manualne i mechaniczne opracowanie blizny, poprawia ruchomości blizny oraz tkanek ją otaczających. 

Wykorzystywane techniki terapii blizny za pomocą mobilizacji:

 • rolowanie fałdu skóry wzdłuż blizny,
 • pionowe unoszenie blizny,
 • mobilizacja chwytem „S”,
 • mobilizacja spiralna.

 1. Kinesiotaping: poprawia elastyczność i przesuwalność tkanek oraz estetykę blizny (koloryt),
 2. Suche igłowanie: likwiduje powstałe zrosty (możliwość stosowania ok. 2 miesięcy po przebytym zabiegu, bądź urazie). Pomaga w poprawie wrażeń wizualnych, ale także wspomaga leczenie blizny.

Postaw na profesjonalne leczenie blizny

Dodatkowo po usunięciu szwów lub po zakończeniu fazy proliferacji (rana się zagoiła, nic się nie sączy, strupki odpadły) warto zastosować dostępne w aptece preparaty usprawniające regenerację tkanki oraz poprawiające elastyczność blizny.

Tylko kompleksowe podejście zabezpieczy Cię przed negatywnymi skutkami braku opracowania blizny. Dlatego nie czekaj, umów się na wizytę już dziś. Doświadczony fizjoterapeuta zapewni kompleksową terapię (leczenie) blizny i zapewni, że proces gojenia będzie przebiegał prawidłowo. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Przewiń na górę