Zespół posturalny skrzyżowania górnego

Zespół posturalny skrzyżowania górnego

Praca siedząca oraz konsekwencje wynikające z naszego niechodzenia na wychowanie fizyczne w młodości niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje, które mają wpływ na nasz komfort życia i pojawianie się dolegliwości bólowych w obrębie obręczy barkowej i kręgosłupa szyjnego. Nieprawidłowa postawa tworzy u nas zaburzenia w równowadze napięcia mięśniowego i tworzy tak zwane zespoły posturalne. Dzisiaj pochylimy się nad zespołem skrzyżowania górnego, który może generować ból, a nawet symulować zespoły korzeniowe oraz doprowadzi do zablokowania stawów w obrębie kręgosłupa piersiowego i szyjnego. 

Jeżeli już po kilku godzinach pracy przy komputerze bądź spędzania czasu nad telefonem czujesz ból lub wzmożone napięcie w obrębie karku, to znak, że czas działać! Zignorowanie tego objawu spowoduje, że coraz krótszy czas spędzany przed komputerem zacznie generować ból, a ten może przerodzić się w zmiany strukturalne, które będzie już trudniej wyleczyć i zniwelować. Czas ma tu istotne znaczenie! 

Czym jest zespół posturalny – skrzyżowania górnego?

Jak sama nazwa wskazuje zespół posturalny jest to zaburzenie w obrębie postawy pacjenta wywołane zaburzeniem pracy dwóch układów – mięśniowo-powięziowego. Zaburzenie to będzie występowało na skutek naszej niedbałej pozycji przy pracy z komputerem, telefonem i w życiu codziennym. Dolegliwości bólowe mogą nasilić się, gdy w czasie wykonywania ćwiczeń bądź innej aktywności fizycznej mamy już nieprawidłową postawę, stosujemy nieprawidłowe wzorce chodu oraz jesteśmy w permanentnym stresie i przyjmujemy tak zwaną zamkniętą postawę. 

Wszystko powyższe powoduje przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, która generuje w tkankach miękkich zmiany ich napięcia, długości oraz elastyczności. W efekcie zauważamy wzmożone napięcie mięśniowe, skrócenie ich długości, natomiast inne ulegają rozciągnięciu i osłabieniu. Nazywamy to  zaburzonym balansem mięśniowym, który z biegiem czasu może doprowadzić do zaburzeń w układzie kostno-szkieletowym. Te zaś mogą być już nieodwracalne. 

Zaburzenia posturalne – przyczyny 

Bardzo często przyczyny naszych problemów z utrzymaniem postawy ciała mogą być od nas niezależne. Będą one wynikały z nieergonomicznego stanowiska pracy bądź braku prawidłowych wzorców ruchu z dzieciństwa kiedy to nasi rodzice mówili „Wyprostuj się!” 

Kolejnym zaniedbaniem z przeszłości jest brak aktywności fizycznej, częste zwolnienia z wychowania fizycznego. Paradoksalnie, uprawianie tylko jednej, konkretnej dyscypliny sportu, może zamiast otwierać naszą klatkę piersiową, generować jej zamknięcie. Sport, który pogłębia zespół posturalny skrzyżowania górnego to np. box, trenowanie pływania tylko kraulem, kolarstwo.

Zespół posturalny - postawa 

Jest jeszcze czynnik stresogenny bądź wykluczenia społecznego. Osoby, które nie są w stanie rozładować swojego stresu, bądź cały czas są pod jego nadmiernym wpływem, przyjmują pozycję zamkniętą, ochronną. Również problem nasilony jest wśród dziewczynek w okresie dojrzewania kiedy ich biust się powiększa i chcą ukryć ten fakt na tle klasy poprzez zamykanie swojej klatki piersiowej. Nieumiejętność poradzenia sobie ze stresem będzie nasilała nie tylko ból w obrębie strefy Psyche, ale też przeniesie się na widoczny już ból fizyczny.

Problem skrzyżowania górnego zaczyna się od przyczyny, czyli od nieprawidłowej przez dłuższy czas przyjmowanej postawy ciała. Organizm zaczyna się do niej przyzwyczajać, czyli adaptować. Dochodzi do zaburzeń posturalnych w tkankach miękkich, czyli mięśniach posturalnych i powięziach. Jak nazwa wskazuje, mięśnie te służą do utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Dla naszych potrzeb skupimy się na mięśniach zlokalizowanych w obrębie obręczy barkowej kręgosłupa piersiowego i szyjnego. Mięśnie posturalne nazywamy fachowo mięśniami tonicznymi. Mięśnie te są niezwykle wytrzymałe, ponieważ są w stanie ciągle pracować i brać na siebie duże obciążenia. Regeneracja mięśni tonicznych zachodzi dużo szybciej, dlatego też te mięśnie się tak nie męczą. 

W naszym organizmie wyróżniamy również mięśnie, które odpowiadają przede wszystkim za wykonanie ruchu dynamicznego w stawie. Mięśnie te nazywamy mięśniami fazowymi. Przykładem takiego mięśnia jest mięsień naramienny, który jeżeli jest niewytrenowany, po prostu rozciąga się i ulega zanikowi, a nasze barki są małe. W przeciwieństwie do mięśni fazowych, mięśnie toniczne ulegając osłabieniu spowodowanemu stresem, pracą, sportem oraz nieprawidłową postawą ciała, przykurczają się i skracają swoją długość. Przykurcz ten oraz skrócenie długości generuje niedotlenienie wewnątrz mięśnia oraz wytworzenie dużej ilości kwasu pirogronowego i mlekowego, który uszkadza mięśnie i powoduje ból. To wszystko generuje ponownie przykurcz i ochronne ustawienie mięśnia w patologicznym układzie. Ten mechanizm tworzy spiralę bólu, która się nakręca, a postawa zaczyna się coraz bardziej zamykać, pogłębiając patologiczną postawę oraz problemy biomechaniczne i biochemiczne. 

Zespół posturalny - praca przy komputerze

Zespół skrzywiona górnego – objawy

Każdy pacjent w zależności od zaawansowania zaburzeń w obrębie postawy swojego ciała będzie charakteryzował się innymi objawami jednak mają one wspólny mianownik – przeciążenie tkanek miękkich, których przejawem jest:

  • Zmiana w konsystencji tkanek miękkich w okolicy szyi, klatki piersiowej i obręczy barkowej polegająca na wyczuwalnych grudkach oraz boleśnie pulsacyjnych mięśniach. 
  • Wzmożone napięcie oraz skrócenie długości mięśni: mostkowo-obojczykowo-sutkowego, głębokich prostowników szyi, dźwigacza łopatki, mięśni piersiowych większych oraz mięśnia piersiowego mniejszego, górnej części mięśnia prostego brzucha oraz dolnej części mięśnia czworobocznego grzbietu. 
  • Obniżenie napięcia mięśniowego i rozciągnięcie mięśni będzie charakterystyczne dla: głębokich zginaczy szyi, równoległobocznego górnego i środkowej części czworobocznego grzbietu, zębatego przedniego oraz prostowników kręgosłupa w odcinku piersiowym. 
  • Objawy, jakie zauważy pacjent oraz jego znajomi to również zgarbiona postawa, czyli: zwiększona kifoza piersiowa charakteryzująca się zaokrąglonymi plecami, barkami wysuniętymi do przodu, odstającymi łopatkami i kompensacyjnie wysuniętą głową do przodu. 
  • Ponadto zauważyć można sztywność w obrębie szyi i barków
  • Z biegiem czasu ze względu na nieprawidłowe ustawienie szyi może dojść do bólów w stawach ramiennych, łokciowych oraz nadgarstka symulując objawy korzeniowe. Wszystko to ze względu na ściskanie przez nadmiernie napięte mięśnie nerwów bądź splotów w obrębie szyi. 
  • Spotyka się w postaciach zaawansowanych również pseudo pochodne bóle migrenowe oraz bóle potylicy, skroni oraz okolic zlokalizowanych za oczami. 
  • W zaawansowanych przypadkach dochodzi do ograniczenia ruchomości klatki piersiowej oraz utrudnienia w oddychaniu. 

Wszystkie objawy mogą się nasilać w przypadku zmiany pogody, w szczególności w ciepły dzień, kiedy odczuwamy zimny powiew wiatru w obrębie naszej szyi. Dochodzi wtedy do wzmożonego napięcia mięśniowego, które ściska nam nerwy podpotyliczne albo nerwy w obrębie splotu szyjnego, co generuje potężne objawy przypominające migrenowe, bądź pseudo korzeniowe. Bóle te niestety najczęściej nie ustępują po przyjęciu klasycznych środków przeciwbólowych. Nasi dziadkowie nazywali ten objaw „przewianiem„. 

Leczenie bólu spowodowanego zespołem skrzyżowania górnego

Najważniejszym zadaniem jest postawienie prawidłowej diagnozy, którą można uzyskać w poradni rehabilitacji R-CITO REHABILITACJA. Na wizycie diagnostycznej trwającej około 40 minut zostanie zebrany dokładny wywiad oraz dojdziemy do oględzin całej postawy ciała. Terapeuta skupi się na określeniu, które mięśnie są skrócone, które osłabione, a które mają wzmożone napięcie mięśniowe. Terapeuta oceni również ustawienie głowy, linii barków, aktywność łopatek oraz resztę ciała. Istotne są również przeciążenia w obrębie stóp, obecność płaskostopia poprzecznego i podłużnego. 

Kompleksowo podchodząc do pacjenta, jesteśmy w stanie szybko przynieść poprawę i komfort życia. Palpacyjne sprawdzenie punktów spustowych już w czasie wizyty diagnostycznej z powoduje obniżenie napięcia mięśniowego i przyniesienie ulgi w bólu. 

W R-CITO REHABILITACJA pracują terapeuci z długoletnim doświadczeniem, gdyż jest to bardzo ważne, by dobrze zdiagnozować pacjenta i wykluczyć objawy innych schorzeń, które mogą mieć podobno mapę bólu i objawy. 

Prawidłowa postawa przy komputerze

Zespół posturalny skrzyżowania górnego – prawidłowe leczenie kluczem do usunięcia dolegliwości

Leczenie zespołu posturalnego będzie polegało na uzyskaniu równowagi mięśniowo-powięziowej. W tym celu wykorzystuje się różne techniki terapii manualnej. Pacjenci, uzyskując ćwiczenia do domu, mają na celu aktywować mięśnie zmieniać ich długość, elastyczność oraz siłę. Na spotkaniach z fizjoterapeutą, terapeuta manualnie będzie opracowywał mięśnie, co przyniesie szybką poprawę i zmniejszenie dolegliwości bólowych. 

Zadowoleni pacjenci z widoczną poprawą bardzo często nie wykonują ćwiczeń w domu, a przy uzyskaniu optymalnego komfortu życia, przerywają również rehabilitację. Co gorsza, zapominają przy tym o ćwiczeniach domowych.

Jeżeli problem nieprawidłowej postawy ciała, zmiany ergonomii pracy oraz psychologicznego podejścia do tematu związanego ze stresem nie jest rozwiązany, systematycznie będzie pogłębiał się nam problem skrzyżowania górnego i pojawiania się różnych dolegliwości bólowych. 

Zachęcamy do wizyty diagnostycznej w celu poradzenia sobie z problemem na stałe poprzez systematyczną rehabilitację i wykonywanie ćwiczeń zaleconych do domu. 

         AUTOR:

Przewiń na górę