Fizjoterapia kobiet w ciąży
Posted on |
Okres ciąży wiąże się z licznymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety. Zmiany adaptacyjne dotyczą każdego układu w organizmie. W związku z rosnącą masą płodu stopniowo zwiększa się obciążenie stawów kręgosłupa, miednicy i kończyn dolnych. Zachodzące zmiany mogą prowadzić do niedogodności, które można złagodzić za pomocą aktywności fizycznej lub fizjoterapii. Jak najlepiej się za to zabrać i na czym polega fizjoterapia w ciąży? Zapraszamy do artykułu!
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, zachęcamy do zapoznania się z ofertą R-Cito. Sprawdź nasze możliwości i umów wizytę!
Fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży
Fizjologiczną odpowiedzią organizmu na nadchodzące zmiany w okresie ciąży, a także obciążenie i umożliwienie porodu jest rozluźnienie aparatu stawowo więzadłowego. Zwiększające się przodopochylenie miednicy i pogłębiająca się lordoza lędźwiowa prowadzą do przesunięcia środka ciężkości. Powiększająca się macica wywiera również bezpośrednio wpływ na układ krążenia, oddechowy, moczowy i trawienny.
Powyższe zmiany mogą prowadzić do szeregu różnych dolegliwości, m.in. bóle okolicy lędźwiowo – krzyżowej, kończyn dolnych, dolegliwości bólowe i napięciowe okolicy szyi i ramion, drętwienie kończyn górnych, rozejście mięśnia prostego brzucha, obrzęki limfatyczne, nietrzymanie moczu, rozstępy, zmęczenie, problemy z blizną po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza.
Lekarze rozkładają ręce – odpowiedzią fizjoterapia kobiet w ciąży
Niestety w okresie ciąży dochodzi do przeniesienia środka ciężkości ciała kobiety spowodowane powstaniem dziecka oraz dużej ilości wód płodowych w przedniej części ciała. Taka zmiana powoduje zwiększanie się napięcia mięśniowego w obrębie tylnej części ciała, czyli pośladków grzbietu oraz taśmy tylnej kończyn dolnych. Zwiększający się brzuch znacznie utrudnia zmianę pozycji w łóżku w czasie snu, powodując powstawanie problemów mięśniowo-napięciowych wywołanych długim przebywaniem w niewygodnej pozycji. Niestety już kilkakrotnie usłyszeliśmy od naszych pacjentek, że po wizycie u lekarza rodzinnego dostały receptę na „Tak już musi być” lub „Z tym już nic nie da się zrobić”. Jednak W R-CITO podczas terapii wiele z tych mięśni można rozluźnić, znacznie poprawiając komfort życia, poruszania się, a w efekcie zniwelować ból.
Fizjoterapia i aktywność – jak sobie poradzić z dolegliwościami w czasie ciąży?
W przypadku tego typu dolegliwości skuteczną pomoc może przynieść fizjoterapia dla kobiet w ciąży. Fizjoterapeuci korzystają z licznych metod i technik, służących zmniejszeniu dolegliwości pacjentki ciężarnej. Stosuje się m.in. rozluźniające techniki mięśniowo-powięziowe, techniki terapii manualnej, masaż leczniczy, drenaż limfatyczny, kinezyterapię, ćwiczenia oddechowe, Kinesio Taping, trening mięśni dna miednicy. W problemach z nietrzymaniem moczu i sfery seksualnej skutecznie pomagają wykwalifikowani fizjoterapeuci uroginekologiczni. Ulgę w bólach porodowych przynosi zastosowanie prądów TENS. Ważne jest przygotowanie pacjentki do aktywnego porodu poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się wprowadzenie zabiegów od II trymestru ciąży.
Profilaktyka i fizjoterapia w ciąży
Ważną rzeczą w przeciwdziałaniu powstawania różnych dolegliwości związanych z ciążą jest profilaktyka. Bardzo ważna jest umiarkowana aktywność ruchowa, regularne ćwiczenia adekwatne do etapu ciąży (pamiętając również o mięśniach dna miednicy), dbanie o skórę brzucha i krocza, odpowiednia dieta. Fizjoterapia w ciąży może okazać się niezwykle skutecznym działaniem, jeżeli oczywiście jest prawidłowo przeprowadzona.
Fizjoterapia w ciąży – podsumowanie
W R-CITO poradni rehabilitacji w Gdańsku prowadzimy rehabilitację i fizjoterapię kobiet w ciąży i w okresie połogu. Jeżeli kobieta chce przejść ten okres sprawnie i z umiarkowanymi dolegliwościami, proponujemy zazwyczaj raz w tygodniu spotkania mające na celu zmniejszenie napięcia mięśni w obrębie pośladków, grzbietu i karku oraz kończyn dolnych. Jednocześnie prowadzimy edukację opracowywania skóry na brzuchu, by zapobiec w przyszłości rozstępom lub je zminimalizować. Jednocześnie wizyty, które odbywają się od czterech do 2 razy w miesiącu, pozwalają na szybkie wyłapanie problemu i jego zminimalizowanie.
PAMIĘTAJ, że profilaktyka jest najlepszym i najtańszym sposobem leczenia. Zadbaj o właściwą fizjoterapię w ciąży i zapewnij sobie większy komfort podczas tego okresu.
AUTORZY: