Co to jest SHIN SPLINTS?

Ból piszczeli

Piszczel warszawiaka to inaczej ból przedniej części piszczeli. Chcesz wiedzieć, jakie są objawy oraz jak skutecznie się leczyć? Zapraszamy do dzisiejszego artykułu, w którym opowiemy o rehabilitacji bólu piszczeli.

Co oznacza ból piszczeli? 

Czy Twoje golenie pulsują i bolą po codziennym biegu lub po prostu po sprincie na autobus?

To może być zapalenie ścięgna mięśnia piszczelowego przedniego. Przyczyną jest forsowanie na kości piszczelowej i tkankach łącznych, które przyczepiają mięśnie do kości piszczelowej. Tkanki miękkie wchodzą w stan zapalny i stają się bolesne.

Przyczyny bólu piszczeli

Ten powszechny problem może wynikać z:

 • płaskostopia – gdy uderzenie piętą powoduje zapadnięcie się łuku stopy,
 • butów, które nie pasują lub nie zapewniają dobrego wsparcia dla łuków stopy,
 • treningu bez rozgrzewki lub wyciszenia po treningu,
 • słabych mięśni w obrębie stawu skokowego, biodra lub mięśni tułowia,
 • przeprowadzki z terenów płaskich na nowo glacjalny, pagórkowaty teren Gdańska.

Jeśli jesteś aktywny, mogą się przyplątać problemy z piszczelami w szczególności, gdy dokonasz nagłych zmian, takich, jak bardziej intensywne, częstsze lub dłuższe treningi.

Co zrobić, gdy wystąpi ból piszczeli?

Często pacjenci leczą się sami. Jeśli spotkasz się z Twoim fizjoterapeutą, spodziewaj się dokładnego badania fizykalnego. Być może fizjoterapeuta poprosi Cię o nagranie swojego biegu w celu poszukiwania przyczyn dolegliwości. Fizjoterapeuta może również wysłać pacjenta na badanie USG lub RTG celem wykluczenia złamania zmęczeniowego.

Aby złagodzić ból piszczeli stosuj się do poniższych zasad:

 • Odpocznij, bo Twoje ciało potrzebuje czasu by się zagoić.
 • Połóż na łydkę lód, aby złagodzić ból i obrzęk. Rób to przez 10-15 minut co 3 do 4 godzin przez 2 do 3 dni lub do ustąpienia bólu.
 • Do butów używaj wkładek. Wkładki do butów – które można wykonać na zamówienie lub kupić z półki – mogą pomóc, jeśli Twoje łuki stopy zapadną się lub spłaszczą podczas obciążania.
 • Weź przeciwzapalne środki przeciwbólowe, jeśli ich potrzebujesz. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen lub aspiryna, pomogą w bólu i obrzękach. Leki te mogą mieć jednak skutki uboczne, takie jak większe ryzyko krwawienia i wrzodów. Używaj ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jak przyspieszyć leczenie bólu piszczeli?

Fizykoterapia: laser wysokoenergetyczny przynosi szybko i bezboleśnie ulgę w leczeniu. Można także przyspieszyć leczenie zabiegami fizykalnymi typu ultradźwięki, jonizacja, sollux.

W leczeniu tendinopatii bardzo dobrze sprawdzają się aplikacje z kineziotapingu. Aplikacja znacznie odciąża nogi i pozwala biegać już nawet następnego dnia, o ile nie jest to stan przewlekły tylko przeciążenie.

Leki doustne można zastąpić lekami wcieranymi w formie żelu np. Voltaren Max. 

Cztery oznaki, że Twoje bóle piszczeli się wyleczyły i tendenopatia została pożegnana

Będziesz wiedział, że Twoje piszczele są w pełni wyleczone, gdy:

 • Twoja dysfunkcyjna noga jest tak samo elastyczna jak druga noga, 
 • Twoja dysfunkcyjna noga jest tak samo silna jak druga noga,
 • możesz mocno naciskać na miejsca, które kiedyś były bolesne,
 • możesz biegać, sprintować i skakać bez bólu.

Nie ma sposobu, aby dokładnie powiedzieć, kiedy twoje bóle znikną. To zależy od tego, co je spowodowało. Ludzie długo zwlekają z podjęciem terapii, a efekt od 3 do 6 miesięcy nie jest niczym niezwykłym w leczeniu progresu zapalnego. Jeśli skorzystasz z gabinetu rehabilitacji R-CITO dokonamy wszelkich starań, by ten czas uległ maksymalnemu skróceniu i  abyś szybko mógł wrócić do treningów i normalnego funkcjonowania.

         AUTOR:

Przewiń na górę