Zespół ciasnoty podbarkowej, ZCPP i konflikt podbarkowy
Wysłany dnia |
Pod tymi wszystkimi nazwami kryje się ból barku, który można skutecznie rehabilitować.
Zapalenie kaletki barkowej jest bolesnym stanem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Rozwija się częściej u osób w wieku średnim i starszym, a także tych o słabym umięśnieniu. Może mieć wiele przyczyn, ale najczęstszą jest powtarzająca się czynność taka, jak: rzucanie lub skręcanie ramienia, sięganie znad głowy, powodujące tarcie w górnej części barku. Często zapadają na nie sportowcy. Ten stan chorobowy może rozwijać się stopniowo lub wystąpić nagle, może też być wynikiem choroby autoimmunologicznej lub pojawić się bez określonej przyczyny.
Fizjoterapia to często bardzo skuteczny sposób leczenia zapalenia kaletki barkowej, ponieważ zmniejsza ból, obrzęk, sztywność i związane z tym osłabienie barku, ramienia, kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Występuje przy nim też przeskakiwanie w barku i zapalenie ścięgien. Fizjoterapeuta może skutecznie leczyć wszystkie te schorzenia.
Co to jest zapalenie kaletki stawu barkowego?
Zapalenie kaletki barkowej – wypełniony płynem worek po stronie barku – (zwane również zapaleniem kaletki podbarkowej) objawia się bólem po jej uszkodzeniu, podrażnieniu lub zgnieceniu. Zwykle kaletka działa jak poduszka dla ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, znajdującego się pod kaletką, zapobiegając ocieraniu się ścięgna o wyrostek barkowy łopatki. Niektóre pozycje, ruchy lub procesy chorobowe mogą powodować tarcie lub nacisk na kaletkę, prowadząc do rozwoju jej zapalenia. Kiedy dojdzie do jej uszkodzenia, ścięgno nie ślizga się po niej gładko i może to powodować ból.
Zapalenie kaletki barkowej może być spowodowane przez:
- powtarzające się ruchy (sięganie nad głową lub podnoszenie, rzucanie lub skręcanie ramienia),
- osłabienie mięśni lub ich słaba koordynacja,
- nieprawidłową postawę,
- bezpośredni uraz (uderzenie lub upadek z boku barku),
- operację barku lub jego wymianę,
- złogi wapnia w barku,
- przerost lubosteofity kostnej na kości barkowej i łopatce,
- zakażenie,
- choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna, łuszczyca lub choroba tarczycy,
- mięśnie lub ścięgna w okolicy barku pocierające kaletkę i powodujące podrażnienie.
Czym się objawia?
W przypadku zapalenia kaletki barkowej możesz doświadczyć bólu:
- po zewnętrznej stronie barku lub jego czubku,
- gdy naciskasz palcem na czubek barku,
- podczas leżenia na dotkniętym ramieniu,
- który pogarsza się podczas podnoszenia ramienia na bok,
- podczas obracania ramienia,
- podczas pchania lub otwierania drzwi.
Jak rozpoznaje się zespół ciasnoty podbarkowej?
Jak zdecydujesz się na wizytę w R-Cito, fizjoterapeuta przeprowadzi dokładny wywiad obejmujący zebranie historii choroby. Zada Ci też szczegółowe pytania dotyczące Twojego urazu, takie, jak:
- Jak i kiedy zauważyłeś ból?
- Czy wykonywałeś jakieś powtarzalne czynności?
- Czy dostałeś bezpośrednie uderzenie w ramię lub upadłeś na nie?
Wykona również specjalne testy, które pomogą określić prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia kaletki barkowej, jak na przykład:
- delikatne naciskanie zewnętrznej strony barku sprawdzające czy jest on bolesny w dotyku
- przeprowadzenie dodatkowych testów ustalających czy inne części ramienia są uszkodzone
- obserwowanie Twojej postawy i sposobu podnoszenia ręki
Przeprowadzi także testy wykrywające inne, poważniejsze, schorzenia, które mogą powodować ból barku. Aby postawić ostateczną diagnozę, fizjoterapeuta może współpracować z lekarzem ortopedą lub innym specjalistą, by wykluczyć na przykład złamanie.
Jak może pomóc fizjoterapeuta?
Twój fizjoterapeuta będzie współpracował z Tobą, aby przygotować specjalny program rehabilitacji, przyspieszający powrót do zdrowia po zapaleniu kaletki barkowej, obejmujący także ćwiczenia i zabiegi, które możesz wykonywać w domu. Fizjoterapia pomoże Ci wrócić do normalnego stylu życia i zajęć. Czas potrzebny do wyleczenia jest różny, ale najczęściej efekty uzyskuje się w podczas 2 do 8 tygodni, gdy wdrożony zostanie odpowiedni program rozciągający, wzmacniający i przeciwzapalny.
W ciągu pierwszych 24 do 48 godzin po postawieniu diagnozy zapalenia kaletki barkowej, fizjoterapeuta może zalecić:
- odpoczynek, unikanie podnoszenia oraz czynności powodujących ból,
- nakładanie okładów z lodu na bolesny obszar przez 10 do 20 minut co 2 godziny. Może być to mrożony groszek. Nigdy bezpośrednio na skórę!
Zadaniem fizjoterapeuty po zdiagnozowaniu zapalenia kaletki podbarkowej jest przede wszystkim zmniejszenie bólu i obrzęku. Jeśli powtarzające się czynności spowodowały zapalenie kaletki stawu barkowego, wskaże Ci, jak unikać pewnych czynności lub jak je modyfikować, aby możliwe było rozpoczęcie leczenia. Twój fizjoterapeuta może stosować różne rodzaje terapii i technologii, by kontrolować i zmniejszać ból i obrzęk, w tym LASER, HILT, lód, ciepło, ultradźwięki, prądy interferencyjne, kinezjotaping, określone ćwiczenia, specjalistyczny masaż. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub naproksen mogą pomóc, jednak efektywniejsze wydają się aplikacje żelu.
Bardzo ważne w leczeniu zapalenia kaletki:
Poprawa ruchu ramienia. Twój fizjoterapeuta wybierze określone czynności i zabiegi, które pomogą przywrócić normalny ruch ramienia i ręki. Mogą one zaczynać się od „biernych” ruchów wykonywanych przez fizjoterapeutę, a delikatnie poruszających staw barkowy, by następnie rozpocząć aktywne ćwiczenia i rozciągania, które wykonujesz już samodzielnie.
Polepszenie elastyczności. Twój fizjoterapeuta określi, czy jakiekolwiek mięśnie ramion, klatki piersiowej lub szyi są napięte i zacznie pomagać Ci je rozciągać, ucząc jak to robić.
Poprawa postawy. Jeśli okaże się, że problemy z postawą są związane z Twoim stanem, Twój fizjoterapeuta będzie współpracował z Tobą, aby poprawić Twoją postawę, złagodzić ból i zapobiec nawrotom dolegliwości w przyszłości.
Poprawa siły. Zapalenie kaletki podbarkowej to często wynik słabych, zranionych lub nieskoordynowanych mięśni. Twój fizjoterapeuta nauczy Cię odpowiednich ćwiczeń i wybierze sprzęt, którego będziesz używać, by stale przywracać siłę i zakres ruchu. Może to obejmować używanie ciężarków do mankietów, taśm rozciągliwych i sprzętu do podnoszenia ciężarów.
Poprawa wytrzymałości. Odzyskanie wytrzymałości mięśni barku jest ważne po kontuzji. Twój fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń poprawiających wytrzymałość mięśni, abyś mógł wrócić do swoich normalnych zajęć. Można stosować sprzęt do ćwiczeń kardio, taki, jak: ergometry górnej części ciała, bieżnie lub stacjonarne rowery.
Ćwiczenia w domu. Twój fizjoterapeuta nauczy Cię prostych ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, które możesz wykonywać w domu. Jeśli będziesz je wykonywać zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty, możesz przyspieszyć powrót do zdrowia po zapaleniu kaletki barkowej.
Powrót do aktywności. Twój fizjoterapeuta omówi z Tobą i ustali cele związane z pracą, sportem i życiem domowym. Twój program leczenia pomoże Ci osiągnąć te cele w najbezpieczniejszy, najszybszy i najskuteczniejszy sposób. Twój fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń, jak również działań związanych z ewentualnym przekwalifikowaniem zawodowym czy też technik i ćwiczeń specyficznych dla sportu.
Powrót do zdrowia na CITO – Twój fizjoterapeuta jest przeszkolony i ma doświadczenie w wyborze najlepszych metod leczenia i ćwiczeń, które pomogą Ci bezpiecznie wyleczyć się, powrócić do normalnego stylu życia i osiągnąć swoje cele szybciej, niż jesteś w stanie zrobić samodzielnie.
Zastrzyki z kortyzonu – blokada
Wydaje się, że zastrzyki hydrokortyzonu są skutecznym sposobem leczenia zapalenia kaletki. Niestety, istnieją potencjalne skutki uboczne, które należy omówić z lekarzem.
Operacyjne leczenie kaletki podbarkowej
Operacja nie jest zwykle wymagana w przypadku zapalenia kaletki barkowej. Jeśli jednak jest konieczna, będziesz postępować zgodnie z programem regeneracji przez kilka tygodni, prowadzonym przez fizjoterapeutę. Twój fizjoterapeuta pomoże Ci zminimalizować ból, odzyskać ruch i siłę, powrócić do normalnych zajęć w możliwie najbezpieczniejszy i najszybszy sposób.
Czy można zapobiec uszkodzeniu kaletki podbarkowej? Twój fizjoterapeuta może zalecić program ćwiczeń w domu, aby wzmocnić i rozciągnąć mięśnie wokół barku, ramion, klatki piersiowej i szyi, aby zapobiec przyszłym urazom. Mogą to być ćwiczenia siłowe i elastyczności na mięśnie barków, ramion, klatki piersiowej, szyi i tułowia.
Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu urazu, fizjoterapeuta może zalecić:
- przestrzeganie konsekwentnego programu ćwiczeń uelastyczniających i wzmacniających, szczególnie mięśnie ramion, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną, nawet poza sezonem sportowym lub po zakończeniu uprawiania sportu,
- rozgrzewanie się przed rozpoczęciem aktywności fizycznej lub ciężkiej pracy,
- utrzymywanie prawidłowej postawy,
- stopniowe zwiększanie obciążenia, zamiast nagłego zwiększania kilogramów lub intensywności, dotyczy to zarówno czynności domowych, jak prac biurowych czy sportu.
Jakiego rodzaju fizjoterapeuty potrzebujesz?
Wszyscy fizjoterapeuci powinni umieć zająć się zapaleniem kaletki podbarkowej, gdyż są wykształceni i przygotowani do prowadzenia terapii.
Jednak zwróć uwagę na to, czy fizjoterapeuta ma doświadczenie w leczeniu osób z urazami mięśniowo-szkieletowymi.
W R-CITO fizjoterapeuci mają doświadczenie w prowadzeniu rehabilitacji urazów ortopedycznych i sportowych. Są po licznych kursach z tego zakresu , mają szeroką wiedzę, wysokie kwalifikacje i profesjonalne umiejętności, które dostosują do Twojego stanu.
Poszukując fizjoterapeuty uzyskaj rekomendacje od rodziny i przyjaciół lub lekarzy. R-CITO jest aktualnie najlepszym gabinetem rehabilitacji w Trójmieście według rankingu trójmiasto.pl
Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty przygotuj się na opisanie swoich objawów tak szczegółowo, jak to możliwe, i powiedz, co je pogarsza, a co poprawia Twój stan.
Zapraszamy na darmową wizytę diagnostyczną – pod warunkiem skorzystania z dowolnego pakietu zabiegowego.
AUTOR: